Keramika, kam oko dohlédlo aneb Jaký byl hrnčířský jarmark v Kunštátě 2016?

20. září 2016 v 21:57 | Minion |  Já, blog a vše, co mě zajímá
Hodila jsem na sebe své modré šaty s krajkou, vyslechla si, že vypadám jako selka a Manka (děkuji ti maminko za tak milá slova! :-) ), sbalila si do uzlíčku deštník, svetřík a rizoto v krabičce (no dobrá, byl to igelitový pytlík, který se mi cestou ještě roztrhl, ale uzlíček zní líp) a usedla do našeho už téměř retro automobilu. Cíl cesty byl jasný již dobrý měsíc - ano, sobotní den s datem 17. září 2016 byl vyhrazen všem šikovným rukám, které se rády vrtají v hlíně. V hrnčířské hlíně, aby bylo jasno.


Spanilá jízda po pidi silničkách ubíhala celkem rychle. Párkrát jsme projeli pěkným lijákem a já si v duchu říkala, že jsem si měla vzít spíš pořádné holiny a zabalit se do pláštěnky od hlavy a k patě. Po chvíli ale zase vykouklo sluníčko, což mi zvedlo náladu a přesvědčilo mě v tom, že můj selkovohoz je tím pravým ořechovým pro daný den.


Na místo jsme dorazili na desátou a po zbrklém bloudění přeplněnými ulicemi při hledání volného parkovacího místa, jsme to naštvaně a vystresovaně otočili a píchli to na začátek města. Nasupeně jsme poté absolvovali dvou kilometrový výlet, abychom se konečně ocitli na náměstí a mohli si vychutnat vůni pálené hlíny. Ještě fialový náramek kolem zápěstí, aby bylo vidět, že nejsme načerno a frr dovnitř. Do říše bucláčků, zapékaček, talířů, táců i roztodivných figurek…


A vy se, mí milí čtenáři, pojďte pokochat - nafotila jsem pro vás pár snímků. To abyste nebyli ošizeni o tu krásu, která dokládá, že české ručičky jsou stále ještě zlaté a obě pravé. Levoručáky mezi Čechy nenajdete. Tedy alespoň ne mezi kunštátskými trhovci na hrnčířském jarmarku.


Vcházíme dovnitř a začínáme u proutěných košíků a prvního stánku s keramikou. Škoda jen, že se většina lidí moc "nevyšňořila", ale musím taky napsat, že jsem zaregistrovala i pár jedinců ve stylových, lidových krojích! Palec nahoru!


Co to je? Speciální látkové vaky na bochník křupavého chleba, voňavé bylinky, sušené houby... Geniální a pěkné!


Záplava "gulí" :-)) Stačí dát svíčku a můžete si vesele svítit klíďo celou noc - třeba ropuchou s vyplajzlým jazykem!


Něco pro nadšence do bylinek a tak nějak do toho pořádku... Aneb všechno správně pojmenované - to musí být. A s těmahle cedulkama budou vypadat ty do řádků srovnané květináče a ultra rovné záhonky opravdu suprově! No uznejte!


Kvítí z keramiky se mi velmi líbilo a málem jsem si jednu červenou krásku odnesla... Málem... Pak ovšem zvítězilo mé pořádkumilovné "já" a zakázalo mi to - další "blbinku" do domu už prostě NE!


Jo, i tomuhle říkám "blbinky" a lapače prachu. Ale musím uznat, že jsou ty figurky roztomilé!


Stánků bylo opravdu dost! Trvalo nám snad pět hodin, než jsme všechny okoukli!


Tahle tradiční modrá keramika se mi velmi líbí! Nádhera! A jak mi ladila k šatům! Jen moje mamka opět s nadzvedlou bradičkou pravila, že se jí to prostě nepáčí... No jo, asi moc selkovské :-D


Nechyběla ani moderna! A já se opět zamilovala! Ach! Ani bych nevěděla, který si vybrat! Naštěstí mi pomohly ceny na dně krasavců a já se pomalu odšourala k dalšímu hrnčíři... Mimochodem pro zájemce - jedná se o tvorbu Radky Linhartové - gůglujte!


Vskutku krásný nápad! Hrníčky s květinovou pokličkou - a řeknu vám, byla pořádně těžká! Tady mne sice cena neodradila, avšak ta velikost... No jo, my, co jsme zvyklí pít z litráků, tyhle štamprdlata neoceníme...


Áááá, puntíky a v červené! Nádhera! Miluju je! Ale opět malé zklamání - vytoužená snídaňová miska v potřebné velikosti chyběla... Mé srdce krvácelo...

P.S.: Všimněte si neotřelého nápadu s muchomůrkou :-)


I rarit jsem se dočkala! Palice s čepicí mne dostaly do kolen! :D Co na ně říkáte vy, píchli byste je na zahradu? :D


Ten květinač chci!!


A opět úžasný nápad - láhve od vína coby tácy na servírování sýru! Milovníka dobrého vínka a sýrového gurmána v jednom by toto opravdu potěšilo!


Ptáčci všeho druhu - my jsme neodolali a odnesli jsme si sojku - tu napravo dole.


Konečně také něco velmi extravagantního! Pro někoho možná kýč, pro druhého zajímavý a výrazný prvek do interiéru. Zakoupili byste si takovou výraznou záležitost?


Nádherní andělé! Vskutku kvalitní, jemná práce, obdivovala jsem je!


A andílci podruhé - takoví malí oběšenečci, ale hezky třepotali nožkama ve vzduchu :-)


Trojhrnek! A byla jsem paf znovu! Jen netuším, jestli byl určen opravdu k podávání chutného moku či měl sloužit jen jako květináč?


A další tvorba bez zábran! Ta příšera lezoucí do rádia mě děsila! Ale příjemně děsila! Jo, líbilo se mi to! Fandím neotřelým věcem!


A ještě příšerky na zeď - ten třetí zleva jako by mi z oka vypadnul! :D :D :D Zřejmě zapomenutý pokrevní bratr :D I ta modrá barva pleti nás spojovala (aneb když vám začne být v šatech fakt zima :D )


S mořským dékórem - netradiční barevná kombinace, mezi ostatní keramikou tato opravdu vynikala.


No a můj úlovek :D Jooo, odjet z jarmarku plného keramiky (a stánků s občerstvením - ach ti lidé, na klobásy se stály fronty, kdežto u keramiky postávalo podstatně míň jedinců) s dřevěnou vařečkou můžu snad jen já :D Ale na kaši bude super, už se těším, až mu ten knírek smočím ve vločkách s mlékem a pudinkem! :D


Byli jste někdy na jarmarku s keramikou? Či snad dokonce sami vyrábíte? A co vás na fotografiích zaujalo? Podělte se se mnou!! Ať s dozvím něco hezkého a nového :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katrin Katrin | Web | 21. září 2016 v 15:48 | Reagovat

Kunštát je trošku z ruky pro mě, ale tohle by byl ráj, nádherný věci....

2 Elis Elis | Web | 22. září 2016 v 23:07 | Reagovat

Bože ty červené s puntíky!

3 retrofeeling retrofeeling | Web | 2. října 2016 v 11:05 | Reagovat

1, 2: Holky, bylo tam skvěle! Určitě si za rok udělejte taky výlet! :-)

4 CaseyJow CaseyJow | E-mail | Web | 22. září 2017 v 15:40 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Click here!..</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama