A opět je to za námi... Ohlédnutí za Vánocemi 2015

27. prosince 2015 v 13:34 | Minion |  Já, blog a vše, co mě zajímá
Blížící se Silvestr už naznačuje, že ty nejhezčí dny plné, jak se říká, pohody, klidu a lásky, jsou nenávratně tatam. Ano, je to tak, ač se to snažím co nejvíce odvrátit, tu pravou vánoční atmosféru už nikdo nevrátí... Jak často říkám, nejkrásnější je poslední týden před samotným Štědrým dnem - to eskaluje všechno napětí tam uvnitř nás, nás milovníků Vánoc. Sháníme dárky, mačkáme se v obchodech, procházíme se světélkujícími ulicemi... Nevadí nám ani ten chlad, který nás v zimním měsíci obklopuje.

Svátky jsem si chtěla, jak se patří užít, a tak jsem se na ně bedlivě připravovala už od počátku adventu. Maminka vyrobila tradiční věnec "štolu", letos s vanilkou vonícími, krémovými svícemi a oranžovými ozdůbkami, já napekla nějaké to cukrovíčko, ozdobila si vánoční stromeček na kolejích, zavěsila světélka do oken a dokonce jsem i nakreslila pro Ježíška dopis s přáními... A kupodivu - on zase zpoza toho okna zmizel, já tak mohla šťastně doufat, že se dostal do správných rukou a pod stromečkem objevím alespoň něco málo z toho, dle mne, velmi skromného seznámku :-)

Letošní shánění dárků mi dalo celkem zabrat. Několikrát jsem změnila své nápady na dárek, nakonec jsem ve čtvrtém adventním týdnu obíhala obchody a nakupovala poslední kousky - potencionální "tvořiče" radosti mých drahých pod vánočním stromkem. Naštěstí se mi podařilo pro každého sehnat opravdu pěkný dárek, co potvrdil i třpyt v očích rozbalujících. Jak ráda dávám dárky! Samozřejmě, že je uvnitř mne takové malé, vystrašené "já", které do poslední chvíle nervózně přešlapuje a děsí se, že dárek zklame, ale zatím byly takové obavy vždy zcela liché a dočkala jsem se naopak velmi kladného přijetí mnou darovaných prezentů a radosti :-) (snad upřímné)

Sháněla jsem červený vánoční papír se sobama, aby se mi hodil k jmenovkám, které jsem vyráběla ze skořápek arašídů, ale nepodařilo se... Stále jsem doufala, že se zase nějaký pěkný objeví v Lidlu, jelikož tam kupuji každý rok krásné a navíc za pěkné peníze, ale tento rok Lidl naprosto zklamal - papíry ošklivé a 2 týdny před Vánoci navíc zcela vyprodané... Nakonec jsem zašla do Rodinky a ejhle! Bílý papír s vločkami, 10 metrů za pouhých 29 Kč! Zaradovala jsem se, papír koupila s tím, že k neutrální bílé se mi bude vše hodit a dle toho nakoupila i 6 stuh různých barev... Doma při balení jsem papír rozmotala a EJHLE!!! On byl bílý jen jeden metr, zbytek modrý!!! No málem mě kleplo :D Nakonec ale vypadal hezky i v modrém odstínu, co myslíte? Usmívající se

Ani já jsem však nebyla ochuzena o věcné dary! Ježíšci se skutečně činili a přinesli mi pod stromeček tolik krásných dárečků, že mne ještě nyní, pár dní od rozbalení, hřejí u srdce - stačí mi se jen na ně podívat. Mám je tu krásně vystavené na poličce a kochám se a kochám se :-)


Samé nádherné dárky - pec na jablíčka, los od Sazky, u kterého si šetřím ještě 9 políček, make up, lak na nehty, vtipné zrcátko s ovečkou, pastelky Kohinoor Magic, krásný hrnec s puntíky na vaření obilných kašiček (miluju je k snídani), pan Zloutek - časovač na vaření vajíček, sadu kapesníčků (od babičky do výbavy - no jo, co se dá dělat, babička myslí na budoucnost :D ), kosmetiku, parfém Ch. Aguilera Touch of Seduction (krásná vůně růží), andílci do mé sbírky (zbožňuji andílky, hlavně tyhle kulaťoučké, bílé) a 16 kg činky na posilování (můj koníček)... To jsem ale byla hodná! Děkuji!!

Stromeček vybíral taťka s bratrem a maminkou, dopadlo to jako každý rok stejně - zvítězila jedle vysoká 2 metry a široká tak, že se kolem ní sotva projde :-) No, můj táta prostě není žádný troškař a stromky má rád opravdu veliké. Letos nám naštěstí nevybouchla žádná světýlka, ale bez komplikací se zdobení opět neobešlo - při věšení světýlek jsem totiž nechtěně jedno vytrhla a na řetězu přestaly svítit všechny žárovičky ve dvou barvách... Po lamentování se táta vydal pro pájku a lepící pistoli a cínem vytržené světýlko opravil, takže se celý řetěz rozzářil. Nakonec jsme však zjistili, že jedle je natolik hustá, že jeden světelný řetěz zdaleka nebude stačit, a když už jsme zavěsili i ten třetí a stromek stále upadal do tmy, museli jsme uznat, že letos jsme počet žároviček opravdu podcenili :-) Jak znám tátu, tak příští Vánoce bude stromek jen zářit, protože už nyní neustále přešlapuje u stromečku a brumlá si, že je potřeba dokoupit další LED světélka. Zbytek zdobení se již nesl v poklidu, žádná ozdobička se nerozbila, jen z pár čokoládových bonbonů odpadlo závěsné očko, což byl pokyn pro moji mamku je za trest sníst :-) :-)

Musím přiznat, že ač jsem si plánovala, že letos bude můj ŠD opravdu klidný a vychutnám si ho už od rána, opět k tomu nedošlo... Jen jsem vstala, běžela jsem balit zbytek dárků - celkem jsem totiž nad muchláním papíru a bojováním s izolepou strávila rovné čtyři dny!! Musím ale přiznat, že jsem nejen balila klasicky do papíru, ale i v podstatě vyráběla - tátovi ono posledně zmiňované sobí spřežení z piv a mamince andělská křídla ze Sazka losů :-) Poté jsem dělala salát, venčila psa, uklízela pokoj, líčila se, oblékala, česala, nosila dárky pod stromek - opravdu jsem se za celý den neposadila, ani žádnou pohádku očkem nezahlédla…


Dárky ode mě, musela jsem některé převézt i v kufru :-)Jeden z dárků pro maminku - milionová křídla - tedy losy od Sazky, které jsem nastylizovala jako andělské perutě :-) A složila k nim i básničku, jež je v psaníčku :-) Mamince se to moc líbilo, včera setřela spodní los a vyhrála 300 Kč, tak snad se dočká i toho milionu, moc bych jí to přála!! :-)A dáreček pro taťku - PivSobí spřežení z lahváčů Bernarda, vzadu na saních měl taštičku s kupou dárků, na foto ještě chybí salám v podobě Santa Clause - měla jsem ho v komoře, kde se chladil.


Večeře u nás začínala už v 16:30, tak brzy proto, že spolu s námi se štědrovečerního hodování účastnily i obě mé babičky, no a jedna z nich nemá příliš vstřícnou povahu, chce být vždy hned brzy doma, nikde nevydrží, je věčně uražená a se špatnou náladou a tak se ji raději snažíme nedráždit a vše kvůli ní přizpůsobujeme. Předloni se nám uprostřed rozbalování dárků najednou postavila a začala naštvaným tónem hlasu, že už chce domů a ať ji můj táta okamžitě odveze... Ani vám snad nemusím říkat, jak nám pokazila celý večer! Letos naštěstí vydržela, ale už v půlce rozbalování dárků koukala na hodinky a neustále brblala o tom, kolik toho ještě bude. Víte, my rozbalujeme i tři hodiny, vždy se podá jeden dárek, dotyčný jej rozbaluje, pak se s ním raduje, vyfotí a teprve potom se tahá další dárek... Je to náš rituál a máme to takhle rádi :-)


Detail andílků, jsou nádherní! Krásný přírůstek do mé sbírky :-)

Večeře byla vynikající, co vám budu povídat! Moje maminka má zkrátka zlaté ručičky! Rybí polévka je každý rok geniální, musela jsem si nandat plný talíř i druhý den, ta se zkrátka nikdy nepřejí a už nyní mne velmi mrzí, že budu čekat zase rok, než si ji dopřeju a potěším své chuťové pohárky :-) K druhému jsem měla kuřecí plátek a k němu bramborový salát - letos s tuřínem - opět vynikající! Mám ráda experimentování, loni jsem měla salát s červenou řepou, letos s tuřínem, musím vymyslet, co za rok! Každopádně tuřín zopakuji v brzké době, poněvadž to byla opravu lahoda - jak se říká: "Nebe v puse" :-)

Po rozbalování dárků se potom všichni rozjeli domů (babičky, strejda), táta se vypařil někam ven, bratr usedl tradičně ke svému počítači a my s mamkou se u rozsvíceného svícnu a stromečku koukaly na vánoční pohádku a potom ještě na Pelíšky... Kouzelná atmosféra ŠD začala pomalu mizet a již ráno 25.12. po ní zbylo jenom pár vzpomínek, kupička dárků, hora roztrhaných papírů, krabic a mašlí a stres z toho, že nestíhám. Jeli jsme nejprve domů k jedné babičce, kde už byl malý bratránek a rozbaloval své dárečky a poté na oběd k babičce druhé, kde na nás čekala teta s rodinou. Babička od nich dostala ještě nějaké dárky, společně jsme se vyfotili na polaroid (ale snímek jsem trochu pokazila, jelikož jsem se nestačila podívat do objektivu - holt strýc neupozornil, že již fotí) a potom jsme se snažili babičku přimět, aby začala používat jeden z dárků - tedy speciální sluchátka k televizi, jelikož jsme celý rok poslouchali, jak televizi neslyší... Jak to dopadlo? Babička se hystericky rozbrečela, nic prý nosit nebude a křičela, ať to teta vrátí tam, kde to koupila. Jsem zvědavá, jak to celé nakonec dopadne :-) Babičce by sluchátka jistě pomohla, ale dokud se bude chovat jako malé dítě a vše takto bojkotovat, těžko jí radit. Je zvláštní, jak se člověk dokáže změnit, vždy, když ji vidím, napadá mne myšlenka, že nikdy nechci skončit jako ona, zahodit život, jen se litovat, kvůli všemu plakat, zůstat sama, bez kamarádek, neustále si na všechno stěžovat, být naštvaná, chovat se nepěkně k ostatním... Někdy je potřeba si umět přiznat, že se stáří přihlásilo, smířit se s tím a přijmout pomoc druhých. Neustálé přemlouvání, snažení, nesmět říct nic na rovinu, mě i zbytek rodiny ničí.


Dárek od mé nejlepší kamarádky - nádherný retro kalendář! Jsem z něj nadšená! A super knížka o Jiřím Traxlerovi, k ní skvělá záložka s Marilyn a rozkošné náušničky ve tvaru andílků. Moje kamarádka vždycky ví, čím mi udělá radost!Zadní strana kalendáře - první tři fotografie se mi líbí ze všech nejvíc! Obzvláště Rita Hayworth, tu už dnes bohužel málokdo zná :-(

Pryč od smutných myšlenek, zpět k něčemu radostnějšímu - co vy a koledy? Máte nějaké oblíbené? Já velmi ráda poslouchám vánoční písničky - zahraniční i české. Nejvíce ze všech vánočních cédéček však miluji to od Hany Zagorové a Štefana Margity "Ave" z roku 1994... Vždy, když se rozezní, vrátím se do svého dětství, do toho krásného času plného snů, fantastična, pohody, bezstarostnosti..! O jak mi bylo krásně! Nejkrásněji z celého dosavadního života! Pamatuji si, jak jsem nikdy nevěděla, co si přát od Ježíška a maminka mne lehce pobízela k tomu, abych usedla ke svému stolku a přece si napsala také dopis Ježíškovi! Musím se nyní smát nad tím, jak jsem vždy vytáhla tlusté katalogy zásilkového obchodu Magnet a projížděla stránky plné různých blbůstek... Vlastně to ani nebyla má přání, ale hračky, které mne momentálně zaujaly právě v tom katalogu a ty jsem jen překreslovala na papír. Jediný opravdový dárek, po kterém jsem prahla, byl až v pozdějších letech "Fárby", tedy to robotické plyšové zvířátko. Tehdy ale stálo 2000 Kč, což představovalo stále ještě ohromnou částku, a tak mne rodiče jemně připravovali na to, že Ježíšek nic podobného pod stromeček nenadělí. Malé zklamání se samozřejmě dostavilo, ale ostatní dárky ho hbitě přebily :-) Mí rodiče vždy dokázali pod stromeček nadělit krásné věci... i za pár korun, ale to jsme jako děti nevnímaly, měly jsme radost - stačilo otevřít dveře do obývacího pokoje, vidět stromek s dárky a srdce hned bušilo, oči jiskřily, ústa se smála! Když vám to sem nyní píšu, zažívám totéž vzrušení jako kdysi, mám příjemné mravenčení v prstech a lechtání v břiše :-)

A zase zpátky k těm koledám, letos jsem musela proposlouchat několik desítek hodin! Pouštěla jsem si je ke každodennímu cvičení, k pečení cukroví, k balení dárků, k psaní pohledů, k zdobení dopisních obálek... no zkrátka neustále! Musím se nyní smát, protože "kolembydlící" na VŠ kolejích ze mě asi neměli zrovna velkou radost! Vzhledem k tomu, že jsou to jen Vietnamci a Afričané, dost se určitě divili, když jim tam v deset večer vystřihl Ave Maria Štefan Margita a hned za ním Jak jsi krásné jezulátko Hanka! :-) Svým nadšením pro toto vánoční album jsem nakonec nakazila i svou nejlepší kamarádku, která si ho prý také sehnala a začala poslouchat... Jo i po letech to má grády, určitě se také zaposlouchejte, vřele doporučuji:


Mamka se mě zeptala, jestli vlastně vím, jak tomuhle vánočnímu albu došla...? Popravdě jsem musela přiznat, že netuším... Vyprávěla mi, že když jsem byla malá, vysílali v televizi pořad s Hankou Zagorovou a ona tam občas pustila nějaké své písničky. Jednoho dnes začalo hrát právě ono "Ave Maria" jako duet s Margitou a mamka se do toho naprosto zamilovala. "Bože, to bylo krásné!" si prý doslova řekla a jen, co vyjela do nedalekého městečka na nákupy, běžela do tamější prodejny s knihami a hudebními nosiči a zakoupila si kazetu... Bylo to první vánoční album, které zakoupila a od té doby nás doprovází každými Vánocemi - vlastně již okolo 20 let :-) Jsem si jistá, že ho budu poslouchat do konce života :-)

Dnes, 27.12.2015, kdy píšu tento článek sedím u svého notebooku se zvláštní náladou, snažím se vybavit si každičký detail z předchozích třech, svátečních dní a s lítostí u srdce přemítám nad tím, že musí uběhnout ještě více než 350 dní, abych si opět připadala jako ve snu. Protože právě Vánoce jsou pro mne magickým, snovým obdobím... A stačí, že se překlene 26.12. a po té nádherné atmosféře je kde nic, tu nic... Alespoň se ale mám zase na co těšit a již nyní dumám nad tím, čím překvapím své blízké za rok :-)

A co vaše Vánoce drazí čtenáři? Byl Ježíšek štědrý?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 28. prosince 2015 v 16:24 | Reagovat

Shánění balicích papírů jsem také nechala na poslední chvíli a pak pěkně litovala, nenašla jsem žádné, které by se mi líbily. Jinak dárky krásné, kort ten retro! Je šílený najít nějaký, kde nejsou recepty, kýčovité krajinky nebo pejsci, já naštěstí letos dostala diy kalendář, který si mohu sama vyzdobit :-)

2 Iris Iris | E-mail | Web | 1. ledna 2016 v 18:48 | Reagovat

Krásný článek, moc se mi líbí ty sáně se sobi, to musel mít taťka radost ;-) seš šikula s výbornými nápady :-D
Retro kalendář je taky super, já přemýšlela o té knize Retro a Retro 2 :-)
Od té sazky jsem to chtěla koupi taky, ale 500,- O_O no třeba letos.
Ty jmenovky jsou taky super, hlavně ty buráky, to by mě nenapadlo, to si nech patentovat ;-)
Jinak já vánoce miluji, ale před vánoci nemám vůbec čas, takže třeba vánoční trhy opět nic, pevně věřím, že letos se tam dostanu :-)
Šťastný Nový rok ;-)

3 Anny Lunden Anny Lunden | Web | 6. ledna 2016 v 14:25 | Reagovat

Také jsem dostala retro kalendář, ale takový ten od Cibulky. Jsou tam naše prvorepublikové hvězdy a vždy nějaký krátký příběh k nim...Pro mě dokonalé!

4 rooftops rooftops | Web | 13. ledna 2016 v 0:41 | Reagovat

Ahoj,
prosím tě, jak jsi přišla na to, že je/byl můj blog mezi blogy týdne? :D

5 toffo toffo | E-mail | Web | 19. ledna 2016 v 8:46 | Reagovat

Obdivuju tvoje balení dárků pro rodiče! Signalizuje to lásku a radost s darováním a mě by to ohromně potěšilo a dojalo zároveň. Já jsem letos taky jeden originálně zabalený dárek dostala. Papírový vánoční stromek (kužel i s podstavcem), patřičně nasprejovaný nazeleno, s vyvedenými ozdobami a naplněný kvalitními ovocnými čajovými sáčky. A dojatá jsem byla hooodně.

6 youcandoiteasily youcandoiteasily | Web | 21. ledna 2016 v 22:21 | Reagovat

Máš pravdu! Taky venku pořád smrkám :-D ale zase jsem otužilejší a vůbec taková odolnější :-)
Hlavní je se hýbat a je jedno kde! :-)

7 Katka Katka | E-mail | Web | 11. března 2016 v 21:06 | Reagovat

Naozaj krásne darčeky :) Veľmi sa mi páčia tí anjelikovia a tie žreby sú fakt super darček a som naozaj veľmi rada, že aj vyhrala. Naozaj jej to prajem :) A samozrejme jej prajem aj ten miliónik :)

Ak sa môžem spýtať, na mojej stránke si písala, že sa tarotové karty pred používaním musia nejak aktivovať. Bola by si taká dobrá a poradila mi? Ja som v tom naozaj začiatočník a nič o tom neviem. :) môj e-mail: sladeckova219@gmail.com vopred ďakujem za tvoj čas a želám krásny a naplnený deň

<a href="http://co-je-dobre-to-musim-mat.blogspot.com"> Čo je dobré to musím mať</a> aktuálne aj s extra mega GIVEAWAY

8 Smithf548 Smithf548 | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 8:12 | Reagovat

You must indulge in a contest for among the greatest blogs over the internet. Ill suggest this web website! egecfbkfeefkeegd

9 Smithc189 Smithc189 | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 8:13 | Reagovat

This website was how do you say it? Relevant!! ekfbdkkgbfdkefgf

10 Smithc981 Smithc981 | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 8:13 | Reagovat

I do trust all of the ideas you've presented in your post. They're very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very short for beginners. May just you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post. ebdfeefbfafbebgk

11 Smithe45 Smithe45 | E-mail | Web | 11. dubna 2016 v 11:01 | Reagovat

Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day! ceggkbbdgkfdcakc

12 Smithd261 Smithd261 | E-mail | Web | 11. dubna 2016 v 11:03 | Reagovat

I appreciate your wordpress web template, exactly where did you down load it through? abdbcfkafdbcdegd

13 Smithk496 Smithk496 | E-mail | Web | 11. dubna 2016 v 14:38 | Reagovat

Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Bless you cgeggekdkfcakbae

14 Popelka Popelka | Web | 23. srpna 2016 v 14:59 | Reagovat

Máš úplně báječný retro design!!! <3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama