Pojďte se také naladit na vánoční notu!

7. prosince 2014 v 10:10 | Minion |  Hudba
Tak nám včera chodil Mikuláš s andělem a bandou čertů, ano, je to až k nevíře - máme za sebou 5. prosince a konec roku 2014 se nezadržitelně blíží! Stále kroutím hlavou nad tím, jak nám to letos rychle uteklo... Ještě teď cítím vůni země, když ji zkropil první jarní déšť... ne, to není možné, jakto, že už je prosinec?! A za dveřmi jsou Vánoce?

Přijde mi, jakoby život plynul ještě rychleji než jindy, dny míjejí dny, hodiny míjejí hodiny... Ač miluji vánoční čas, letos jsem se ještě nestihla pořádně vánočně navnadit, přitom už je nejvyšší čas! Vždyť právě předvánoční období bývá to nejkrásnější. Výlohy obchodů jsou již krásně vyzdobené, na náměstích září vánoční stromky, ulice měst krášlí vánoční výzdoba, semtam se koná nějaký ten trh, kde se člověk může pokochat krásnými ozdobičkami a přiučit se jejich výrobě, dokonce jsem již zahlédla prodejce stromečků a potkala řadu lidí, kteří si toho svého, pečlivě vybraného, pichlavého kamaráda nesli na rameni domů... A co já? Já na to vše koukám, snažím se v sobě probudit vánoční nadšení, ale letos, letos se mi to nějak nedaří a nedaří... Možná by pomohly zasněžené ulice, zamrzlé rybníky a mrazem pomalovaná okna, možná by ale mohl pomoct i poslech vánoční hudby... Vždyť i rádia již začala hrát léty prověřené vánoční hity, a tak nám servírují Mariu Carey, vánoční Beyoncé a pod... Co ale sáhnout po hitech z dřívějších let - takové padesátky, šedesátky, sedmdesátky i osmdesátky se pyšní řadou krásných vánočních songů... Pojďte, pojďte si je také poslechnout! Zaručuji vám, že vás určitě zahřejí u srdce, zvednou koutky úst a vykouzlí jiskřičky v očích :-) a samozřejmě - navodí tu správnou vánoční atmosféru, která mě začíná pohlcovat právě nyní, když píšu tato písmenka, a přitom poslouchám ta příjemná slova, neboť ty vánoční texty, to je zkrátka nádhera! Sálá z nich nostalgie, vzpomínky na dětství, teplo domova, přítomnost rodičů, laskavá slova a gesta, obětí i polibky, určitá magičnost, naivita, radost z dárků...

Tak honem! Dejte ohřát vodu, připravte si do oblíbeného hrníčku či sklenky vánoční čaj - třeba ten s vůní skořice, zapalte svíčku, nejlépe v aromalampičce, nakapejte do mističky vůni Vánoc ukrývající se ve vonném oleji, pohodlně se usaďte a... pojďte se zaposlouchat do libých tónů hitů, které tak, jako vás nyní, těšily spoustu lidí již o několik desítek let zpátky... Všichni ti hudebníci, ty hvězdy pódií a vyprodaných sálů, zase ožívají, jsou tu s vámi a odehrávají jeden z největších vánočních koncertů - tohle vystoupení je totiž jedinečné, nezopakovatelné a navíc, je věnováno pouze vám, vám všem, kteří jste si našli čas, zastavili se a zatoužili strávit nejbližší chvíli tady na této stránce... Odměnou vám budiž dobrá, vánoční nálada a motýlci v bříšku - takové to příjemné lechtání uvnitř, když se na něco těšíte... že by tím "něco" byly právě ty Vánoce? Pak by byl účel článku splněn - vždyť i já, ač ještě před hodinou vánoční "necita", jsem nyní naměkko a... vychutnávám si každou sekundu, kdy se vše okolo mě noří v záplavě příjemných vánočních rytmů... Co by byly Vánoce bez tematických písní?! Já si to ani neumím přestavit, to by zkrátka nešlo... :-)

1.) A začneme svižně! Je potřeba vám trochu rozproudit krev, protože mám pocit, že jsem vás svým úvodním textem malinko uspala, nemám pravdu? Brenda Lee vás jistě roztančí (když ne fyzicky, tak alespoň v mysli) svou úžasnou, optimistickou písničkou Rockin around the christmas tree, 50. léta v plném proudu!


2.) Nyní trošku zpomalíme a dáme si příjemnou klasiku od Deana Martina - Let it snow, znáte ji? Určitě ano, jsem si tím jistá - pamatuji si dokonce, že i jeden čas běžela v tuzemských televizních stanicích reklama na tuším kočičí krmivo, kdy roztomilá Micka běžela zasněženou krajinou - vzpomínáte si také? Ač si reklamu pamatuji již matně a netuším, jestli se nevrací na obrazovky každou zimu (nesleduji bohužel TV), představuji si při poslechu této krásné písně právě tu běžící kočičí dámu... Kdo ví, jestli by pana Deana Martina v roce 1966, kdy píseň nazpíval, napadlo, že se jeho hlas stane podkladem pro televizní nabídku granulí :-D


3.) A opět trochu přidáme na tempu, co říkáte? :-) Příjemná písnička, kterou jistě znáte z řady amerických filmů, ve vás jistě vzbudí touhu zazvonit si také nějakou tou rolničkou... Že žádnou nemáte? Velká chyba! Až se příště vydáte do města na nákupy, nezapomeňte do košíčku přihodit i nějakou tu rolničku, doma ji můžete připevnit na pentličku a pověsit na větvičku či později na stromeček... Skvěle se dá využít i jako přívěšek na klíče - až budete odemykat či zamykat, příjemné zvonění vám připomene nejen vánoční čas, ale jistě i slova Bobbyho Helmse - jingle bell, jingle bell, jingle bell rock...! Písnička z roku 1957 nyní právě pro vás! ;-)


4.) Bramborové místo získává... Darlene Love se svým songem jednoduše nazvaným "Christmas" - to vypovídá o všem, že? :-) Vypalovačka z roku 1986, určitě vám bude minimálně povědomá... z jednoho filmu... který jistě znáte... už víte? Samozřejmě ze Sám doma! :-)


5.) Po "moderně" se vrátíme zase o pár desítek let zpět a pustíme si roztomilou písničku od Earthy Kitt s názvem Santa Baby... Tipli byste si rok, kdy poprvé na Vánoce potěšila nejen americké posluchače? Takže odpověď zní... v roce 1953!

6.) Ihned po sympatické zpěvačce nám zapěje i Bing Crosby svou vánoční píseň It's beginning to look a lot like Christmas. Písničku již před ním zazpívala řada muzikantů, ale Crosbyho verze se stala nejpopulárnější a dodnes je na Vánoce velmi populární a hraná. Poprvé byla nazpívána už v roce 1951.


7.) Jaké by to byly Vánoce bez Franka Sinatry? Král swingu nesmí na seznamu vánočních písní určitě chybět! Nazpíval celé CD, určitě si ho pořiďte, pokud na něj někde narazíte, stojí to rozhodně za to! Z množství krásných písní vybírám Have yourself a meery little Christmas, příjemnou, pomalou písničku, která pohladí na duši... Poprvé ji v roce 1944 nazpívala Judy Garland, verze od Sinatry je ale daleko známější, nahrána byla v roce 1957.


8.) A Bing Crosby podruhé! Ne, že bych ho upřednostňovala před jinými interprety, ale "Bílé Vánoce" tu prostě nemohou chybět! Písnička zazněla už v roce 1942! A je dodnes velmi populární - svědčí o tom také to, že byla přezpívána ve spoustě cizích jazyků...i my máme české verze :-)


9.) Předposlední místo dnešního výběru patří beze sporu dalšímu králi - tentokrát ne swingovému, ale rock'n'rollovému - ano, sám Elvis Presley se snažil vnést do domovů vánoční atmosféru, povede se mu to i dnes? Posouzení nechám na vás, jenom dodávám, že Elvis nazpíval stejně jako Sinatra či Crosby celé vánoční album a i toto CD vám vřele doporučuji - je prostě skvělé - ostatně, co jiného také čekat od tak výborného zpěváka, jako byl Presley? Vybrala jsem Santa Claus is back in town - pořádný "nářez" z roku 1957!!


10.) A dnešní výběr završí.... tramtada-dáá: Můj oblíbený Johnny Cash! Charismatický zpěvák s podmanivým, hrubým hlasem se také kdysi pustil do vánočního alba a vytvořil zajímavou směs písní, ze kterých bylo velmi, velmi těžké jednu vybrat... Nakonec jsem zvolila That Christmasy feeling, píseň z roku 1972, kterou nazpíval Johnny spolu se svým bratrem Tommym, krása - co říkáte? :-)

Johnnym Cashem dnešní výběr vánočních písní končí, avšak určitě někdy napíšu pokračování, protože je tolik skvělých "Christmas" hitů, které je určitě dobré znát - vždyť jedině díky posluchačům staré písničky neupadají v zapomnění, jsou stále hrány... proto si také můžeme vychutnávat příjemné souzvuky tónů a hlasy dřívějších muzikantů, kteří již dnes z velké části nejsou mezi námi... tedy přítomni nejsou fyzicky, ale skrze své písně žijí dál a je jen na nás, zda si je poslechnou ještě lidé za dalších 50 let.

Snad se vám vánoční desítka písniček líbila. Znáte také nějakou krásnou vánoční písničku z dřívějších dob? Přihoďte odkaz do komentářů a podělte se o ni s námi! ;-)

Loučím se, s láskou,
Minion
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama