Tip na dárek od srdce - třeba k Vánocům

22. září 2014 v 8:08 | Minion |  Rady, nápady, tipy...
Určitě jste se při přečtení nadpisu mírně zděsili - vždyť Vánoce jsou za tak dlouhou dobu! Jistě, souhlasím s vámi, léto teprve nedávno skončilo, máme tu krásný, zatím slunečný počátek podzimu... avšak, není dobré usnout na vavřínech! Podívejte, jak nám to léto bohužel rychle uteklo... a ani se nenadějeme a máme tu zimu! Zima má jistě také co do sebe, je to pěkné roční období, zvláště ze začátku - když se naše mysl stáčí právě směrem k Vánocům, svátkům údajné pohody a klidu... Určitě také chcete dané zimní dny strávit ničím nerušeni v blízkosti svých nejdražších, proto je potřeba už nyní začít přemýšlet nad tím, čím letos rozzáříte očka ostatních pod vánočním stromečkem :-)

Já nevím jak vás, ale mě moc baví ta hra na Ježíška. Ráda se na Vánoce připravuji již s předstihem a ani letos tomu není jinak. Vlastně jedny Vánoce skončily a už jsem začala přemýšlet nad těmi nadcházejícími. Možná je to šílené, možná jsem vážně takový malý vánoční maniak, ale já mám opravdu ráda promyšlené dárky, nechci nikoho odbývat narychlo zakoupenými předměty bez rozmyslu - jen proto, abych už to měla všechno z krku.. Takhle by se dárky dávat neměly! Vždyť je tak důležité dát si práci s výběrem - nesmí se líbit jen mně, musím si být jistá, že potěší především obdarovaného. Vůbec nezáleží na finanční hodnotě daru, jde především o tu emoční hodnotu - nejlepší dárky jsou takové, které budou dotyčného doprovázet i v dalších dnech, měsících... Budou mu neustále připomínat Štědrý večer, tu atmosféru, tu případnou radost, kterou měl, když dáreček konečně vybalil z krásného papíru...


Možná mi budete trochu odporovat v tom, že Vánoce nejsou o dárkách - ano, i s takovým názorem se běžně setkávám. Diskuze tímto směrem však nemá smysl. Každý člověk má svůj názor, každý dodržuje své zvyklosti, každý má rád něco jiného. Já Vánoce zbožňuji a věřím, že nejsem sama :-) Nebo ano? Ne, určitě je spousta lidí, kteří se na toto období tolik těší, ač už sami nejsou dětmi, na které (co si budeme namlouvat :-) ) jsou Vánoce asi nejvíce zaměřeny a vše se točí právě kolem nich. Proč se ale vzdávat něčeho, jen proto, že už nejsme dítky? Proč si tzv. promíjet navzájem dárky, neslavit? Ne, takhle by se mi to vůbec nelíbilo, tohle není můj styl. Každý by měl někomu, koho má rád, nějaký ten dáreček pořídit. Rozveselit danou osobu, zlepšit jí ty zimní dny, dát jí něco opravdu od srdce... Dárek pro mě není nový počítač, mobil, fotoaparát, tablet... to jsou věci sice dnes již potřebné, avšak... určitě to cítíte sami - nejsou to "dárky" v pravém slova smyslu, ztrácejí tu originalitu, nápaditost... Spíše jde o předhánění - kdo dostane dražší, lepší značku atd. Nelíbí se mi, že se spousta lidí, kvůli dané sváteční chvíli dokáže i velmi zadlužit... Přitom udělat radost jde i jinými dárky, dárky, které potěší spoustu lidí víc než nějaká nic neříkající věc... Jak už jsem výše naznačila, přemýšlím už nyní nad dárky, které budu já, v roli Ježíška, letos nadělovat. Většinu mám již promyšlenou. Dnes bych se s vámi chtěla podělit o jeden tip na dárek, který mě napadl už někdy v červnu, ale až během léta a podzimu jsem začala pracovat na jeho realizaci - respektive výrobě :-)

A co jsem tedy vymyslela? Svým babičkám a strejdovi se snažím každý rok obstarat nějaký pěkný dárek, který nezamává s finančním rozpočtem, bude spíše symbolický, ale hlavně od srdce a s nápadem. Sice nebude stát, co se týče peněz hodně, ale bude stát více času, který je potřeba mu věnovat. Dobře, není to zase tolik času, avšak oproti pouhému nákupu určitého předmětu, vyžaduje tento dárek delší přípravu :-) Loni jsem babičkám a strýčkovi napekla speciální slané, žitné "cukroví", nabalila jej do balíčků a připojila malou lahvinku vína a CD s vybranými, starými písničkami - takový "pohoda" balíček. Při poslechu CD si můžou přikousnout dané pečivo a popíjet víno. Sklidilo to úspěch, proto i letos chci dotyčné obdarovat něčím, co způsobí překvapení a potěší :-)

Už jsme konečně u toho - letos jsem se rozhodla nasušit různé bylinky a vyrobit vlastní bylinný čaj, který uložím do dóziček. Jak mě to napadlo? Byla jsem v červnu v jednom zdejším obchodě a objevila jsem krásné, sklenice s uzávěrem a navíc - zrovna v akci za milé ceny. Nebylo nad čím váhat! Hned jsem je zakoupila a přemýšlela, co do nich uložím... Byly pouhé tři - a proto mne ihned napadlo, že by mohly být pěkným dárkem pro výše zmíněné tři osoby, které jsou mi tolik blízké. Důležitá ale byla i náplň těchto dóziček, uvažovala jsem nad výrobou vlastní horké čokolády, avšak nakonec u mne zvítězil nápad s bylinným čajem. Je to takové pracnější, zároveň však zajímavější.


Pokud vás nápad také zaujal, tak nad ničím neváhejte a připojte se ke mně - vyražte ven a sbírejte bylinky, které jsou ještě nyní, v podzimních měsících k mání. Rozhodně dlouho nečekejte, protože už brzy začnou kvítka žloutnout a připravovat se na zimu, zatím však naše louky, pole, zahrady nabízejí stále ještě široký výběr všeho možného býlí. Víte, co je skvělé? Že můžete kombinovat různé bylinky a vytvářet tak zajímavou směs - ať už vůní či chutí. Je to taková hra, mícháte, mícháte a něco z toho vyjde :-) Většina bylinek je dobře kombinovatelná, proto si myslím, že nelze sestavit nějaký mix, z něhož by odvar nebyl příliš chutný. Doporučuji se vyhnout dominantním bylinám jako je máta - ta přeci jen strhává hodně "pozornosti" na sebe - kvůli výraznému aroma i chuti.

A co doporučuji nasušit?
Na loukách je možné ještě sehnat poslední kvítka mateřídoušky - příjemně voní, je takovou "třešničkou" v čaji, dále jitrocel kopinatý - lístky, maliník - lístky, ostružiník - lístky, jahodník - listí, kontryhel - listí + květ, pokud na něj narazíte, kopřivy (trhejte spíše ty mladší, menší), při polích lze narazit ještě na poslední kvítka heřmánku (ale pozor, ať jej nezaměníte za rmen, ten nepěkně zapáchá). Pokud máte zahrádku a na ní meduňku, tak určitě nasušte i meduňku, ta dává čaji takovou příjemnou vůni, mně evokuje trochu citrusy. Dají se použít i bezinky - pořádně je ale usušte, mají sklony k plesnivění, musí být opravdu úplně tvrdé a vyschlé. Přimíchat se dají rovněž také šípky, které nyní dozrávají v hojném počtu okolo polních cest a na okrajích lesů.
Ti, co byli pilnější, mohou přimíchat také již usušené bylinky z jara. Výborně by se do směsi hodil i lipový květ, avšak ten jsem si letos nestihla nasušit a nyní ho už těžko budu shánět - leda bych nějakou paní lípu uprosila, aby trochu nakvetla :-D No jo, ta moje zaneprázdněnost kvůli státnicím mi to letos trochu zkomplikovala :-)

Tohle už jsem stihla nasušit - lze vidět kontryhel, heřmánek, jitrocel, jahodník i mateřídoušku :-)

Bylinky by se neměly sušit na přímém slunci, proto je raději umístěte na síto a sušte volně na půdě. Pokud takovou možnost nemáte, tak je fajn využít radiátory. My už letos večer krátce topíme, máme studený dům, takže já už můžu sušit i doma :-)

Kam s bylinkami? Určitě je potřeba sehnat nějaký pěkný "obal", který bude těsnit, aby se k rostlinkám nedostala vlhkost, a zároveň mimo praktičnost potěší i oko obdarovaného. Já, jak už jsem výše psala, jsem náhodou narazila na skleněné dózičky s víčkem - takové doporučuji všema deseti! Já je mám z obchodu Kik, stály mě 15 Kč/jedna, pův. cena 30 Kč jedna - takže ani původní cena nebyla vysoká. Jak je to s nabídkou nyní netuším, avšak vřele doporučuji do Kiku nakouknout - často prodávají různorodý sortiment do kuchyně a dózičky tam bývají k mání po celý rok. Podobné sklenice s víčky jsem viděla taktéž v Nanu Nana (obchod s dekorativním a dárkovým zbožím), cena za kus se určitě pohybovala okolo 40 - 60 Kč. Nalézt by se daly vhodné skleničky i v Tesco obchodních domech - tam bývá často podobný druh zboží a za směšné ceny.
Vhodnou alternativou by byly i klasické zavařovací sklenice, jako "uzávěr" by se dalo z kousku látky zhotovit kolečko, které se ke sklenici připevní buď gumičkou nebo ozdobnou stuhou.
Mimo skleněné dózičky by se daly využít i vyšší plechové či plastové krabičky. Ty lze rovněž sehnat ve výše vypsaných obchodech. Navíc bývají se zajímavým potiskem :-)

Zakoupené dózičky, nechte je tam za tu cenu! Až se naplní o ozdobí mašlí, budou hned krásnější :-)

A co plánuji dál? Dózičku hodlám ovázat ozdobnou, látkovou mašlí + připojit složení čaje + přáníčko. Také jsem již objednala sítka na sypaný čaj - aby si dotyční mohli doma čajík ihned uvařit. Vybrala jsem pěkná silikonová sítka ve tvaru jahody, zatím jsou na cestě, proto vám mohu ukázat pouze obrázek od prodejce. Předpokládám však, že budou v reálu vypadat stejně. Jedno stálo do 20 Kč se vším všudy :-) Pokud byste nad ním taktéž uvažovali, určitě projděte celou nabídku sítek na Ebay - mají různé tvary - např. hrušky, citrony, panáčky, kačenky, labutě, noty, srdce s šípem, dokonce i Titanic jsem viděla :-)

Můj jahodový "infuser", pokud chcete také koupit, koukněte se na nabídku: http://www.ebay.com/sch/Tea-Infusers-/177754/i.html

Doufám, že se dárek bude líbit a obdarované osoby jej ocení. Myslím, že při sledování oblíbeného pořadu se hrneček dobrého, horkého čaje hodí vždycky :-) Navíc v zimním období je všude kolem nás tolik bacilů! Není nic lepšího než využít magické moci bylinek a pořádně se vykurýrovat ještě dřív, než nemoc zasáhne v plné síle :-) A s každým douškem bylinného odvaru bude zpět ta krásná atmosféra Štědrého dne - tak jako jsme byli společně u stromečku, tak budeme společně s daným člověkem, i když nyní už jen v jeho mysli... Není to krásná idea? :-)

Zaujal vás můj tip na dárek? Určitě mi napiště do komentářů a podělte se s námi i o své nápady - inspirace není nikdy dost! :-)

S pozdravem,
Minion <3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 23. září 2016 v 7:35 | Reagovat

Originální, tenhle druh dárků mám ráda. Já jsem loni narazila na levné skleněné mlýnky, tak jsem zase dělala jako dárek bylinkovou sůl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama