Vánoce jsou opět tady!

20. prosince 2013 v 21:47 | Minion |  Ostatní
Rok se s rokem sešel a už jsou tu opět Vánoce - svátky klidu, pohody a míru... jeden z nejkrásnějších časů v roce, kdy nám nevadí, že je venku chladno a sychravo, protože je všude kolem nás ta zvláštní, příjemná a tajuplná atmosféra. Bloumáme kolem krásně vyzdobených výloh obchodů a dumáme nad tím, co komu nadělit pod stromeček. Doma si vychutnáváme vánoční čaj či horké kakao u zapálených svící na adventním věnci za doprovodu líbezných koled, linoucích se z našeho oblíbeného CD či sledujeme v televizi vánoční filmy. Nejideálnější je, když do toho všeho ještě praská v krbu dříví a nás něžně objímá teplo sálající z hbitých plamenů. A ty vůně okolo nás! Na Vánoce si nemůžeme sáhnout, nevidíme je, nemůžeme je ochutnat, ale cítíme je! Vanilka, skořice, vůně čerstvě oloupaného pomeranče či mandarinky, badyán, hřebíček, zázvor, čokoláda, vůně jehličí i vánočního svařáku - vše je okolo nás, vše šimrá naše nosíky a připomíná nám, že je tu onen kouzelný čas!
"Už máte nakoupené dárky?" - tu větu slýcháme nyní velmi často a sami sebe se i opětovně ptáme na to, zda je už vše nakoupené, zda jsme nezapomněli na někoho, komu bychom chtěli udělat radost alespoň maličkostí. Dárky k Vánocům patří, jsou s nimi spjaty a téměř každý člověk se těší, až najde pod stromečkem také nějaký pro sebe a snad ještě s větším napětím pozoruje reakce obdarovaných. Líbí se dotyčnému dar ode mě? Má z něho radost?
Před očekávaným nadělováním a rozbalováním však probíhá ten nejsložitější proces - shánění toho pravého dárku. Mnohdy nám chybí inspirace, někdy nemáme dostatek financí nebo možnost, kde danou věc zakoupit. Mačkáme se v nákupních centrech a na poslední chvíli se snažíme ukořistit ještě něco pěkného. Ti uvědomělejší a nemající rádi předvánoční shon, nakupují raději už s předstihem či si alespoň předem dobře rozmyslí, co budou vlastně nakupovat. Vyhledávají tipy na dárky, prohledávají skříně dotyčného, zda již podobnou věc nemá či zkoumají lépe jeho styl, vzpomínají na to, co onen člověk během roku říkal, že by si přál. Možností, co koupit a kde se inspirovat je dnes spousta, ale jak to bylo kdysi? Sháněli lidé dárky tak jako my dnes? A čím si dělali radost pod stromečkem oni? I já jsem nad těmito otázkami přemýšlela a zajímalo mě, co se objevovalo nejen pod stromečkem, ale také na štědrovečerní tabuli. Jaké se dodržovaly zvyky? Psaly děti Ježíškovi? Je spousta otázek na toto téma a bylo by jistě zajímavé najít na ně odpovědi a nebyla bych to já, kdybych se alespoň maličko nepokusila poodhalit, jak to tenkrát bylo... Bohužel však zachytit všechny ty uplynulé roky, by bylo nemožné, neboť s každým rokem přicházelo něco jiného, něco nového. Do rukou se mi dostaly dobové magazíny z konce 30. a začátku 40. let 20. století, mezi nimiž jsem nalezla i čísla obsahující rady ohledně blížících se vánočních svátků. Ráda bych se s vámi, milí čtenáři, podělila o nalezené informace. Věřím, že vykouzlí úsměv na rtech i vám, milovníkům starých časů. Usmívající se


Z časopisu Vkus: Módní list elegantních žen, číslo 11, ročník VIII

Po krásných fotografiích elegantních dam, oděných do tehdy vysoce moderního šatstva, jsem doputovala až na stránky zasvěcené běžnému životu, společenským aktivitám, radám i tipům na vše možné i nemožné. Jelikož se jedná o předzávěrečné číslo onoho roku, nacházím texty věnované vánoční tématice, hned první článek mne osloví, nese nadpis: "Malé dárky udržují přátelství". Je to pravda, že malé dárky udržují přátelství? Článek praví, že dary ho především prohlubují, protože přátelství, které musí být udržováno dary, není přátelstvím opravdovým. Není to krásná myšlenka? Text dále povídá: "Hrst květů, již přinášíte své přítelkyni, je snad skromná, ale její cena se nedá měřit penězi, poněvadž je důkazem kladného vztahu člověka k člověku. Právě tak se nedá měřit penězi cena drobných dárků, které pro své přátele nachystáte k Vánocům. Vždyť byste mohla koupit věci dražší - ale drahé dary volají přímo po revanši - a to právě není účelem dárků mezi opravdovými přáteli..."
No není to pravdivé? Až budete příště dumat nad výběrem dárku, vzpomeňte si na výše napsané věty. Dárek darovaný od srdce nemusí stát tisíce a být nejmodernějším technickým výstřelkem, mnohem větší radost udělá něco osobnějšího, něco, v čem se budete zrcadlit vy a obdarovaný si při pohledu na daný předmět vždy vzpomene právě na vás!
Článek dále uvádí tipy na maličkosti, které by mohly udělat radost tehdejší dámě. Pojďme si nápady také představit - třeba inspirují i dnes:
"Kabelku na pudřenku upotřebí každá vaše přítelkyně. Vyhledejte si pěkný kousek hedvábí, nastříhejte si 4 stejně velká kolečka a jeden proužek asi 1 cm široký a tak dlouhý, aby utvořil boční díl pudřenky. Ne kolem dokola! Musí vám zbýt ještě místo na patentní uzávěr... Stejně vítaným dárkem je přehoz do postele pro náruživou čtenářku, aby jí nemrzla ramena... Jiné parádnici nachystáme efektní šerpu na černé šaty."

Následuje článek nazvaný "Dárky k Ježíšku" a jak název praví, jedná se o další, věcné a zajímavé tipy na vánoční dárky, které se tehdy dávaly pod stromeček. Podobné texty skvěle vypovídají o tehdejším dobovém vkusu.

"Je právě vhodná chvíle začít vyrábět dárky pro své milé, aby byly včas hotovy a pečlivě provedeny..."

Dozvídáme se, že pěkným dárkem může být dětská souprava sestávající se z pokrývky na kočárek a bryndáčku pro mladé maminky či praktické sportovní rukavice uháčkované z vlny pro pány.Časopis List paní a dívek, číslo 842, ročník 1940.

Další z časopisů, kde jsem nalezla texty s vánoční tématikou, byl List paní a dívek, který vycházel každou sobotu. Čerpám informace ze zimního čísla roku 1940.
Právě v tomto periodiku mne do oka padl rozsáhlý článek s názvem "Darujte s láskou, darujte štěstí!", který obsahoval tipy na dárky opravdu pro každého. Náměty na předměty jsou rozděleny dle sumy peněz, kterou chtěl či mohl daný člověk za dar pro svého blízkého dát.
"My velcí nemáme vždy chuti anebo i možnosti oslavovat vánoce po starém krásném způsobu, který v nás žije v těch nejmilejších vzpomínkách a který se stal již tradičním. Ale je tu naše drobotina, které by se jistě těžce dotklo, kdyby se neopakovalo to, co ji potěšilo. Uvykla již na vánoční radosti jako na samozřejmost, která ostatně není bez vlivu na chování dětí a na jejich poměr k rodičům a příbuzným. A neodepřeme si proto možnosti způsobit svým dětem, svým drahým a dobrým přátelům trochu radosti nějakým vhodným, třebas malým dárkem."

Takto zní úvodní věty onoho krásného článku o tom, čím vším je možné svým nejbližším udělat o Vánocích radost. A text pokračuje dále:

"Jistě nemůžeme koupit leccos, co bychom rády o vánocích darovaly, proto se však nemusíme starého a krásného zvyku vzdávat. Jen je třeba včas přemýšlet a počítat, abychom pak dárkem nakvap koupeným nezpůsobily rozpaky obdarovanému a sobě zbytečnou lítost..."

A nyní už přejdeme k samotným tipům na zajímavé dárečky, které v roce 1940 mohly udělat pod stromečkem velkou radost a možná by ji udělaly i dnes. Inspirujete se také? Ceny už jistě odpovídat nebudou, přesto je uvádím - tak, jak je uvádějí v článku s náměty na dary dle finančních možností tehdejších dam a dívek.

Dárky s cenou do 5 korun:
chlapec může koupit dívce kytičku fialek
chudá dívka zase může koupit svému chlapci větvičku jmelí

"Co myslíte, nepřinese ta kytička opravdovou radost, vzpomene-li si děvče, že jeho chlapec si odepřel večeři, jen aby jí udělal radost, a nepřinese to jmelí chlapci opravdu štěstí?"

Za 10 korun:
maminka koupí za tuto cenu malou panenku
klukovi lze pořídit pěkné, barevné tužky, snad i levnou hru
děvče může chlapci koupit malý popelníček z keramiky
muž může slečně zakoupit také popelníček, nekouří-li jeho vyvolená, tak bude vhodným dárkem vázička, džbánek

Za 20 korun:
dobrý kuchařka může napéct z půl kila černé mouky dobrého perníku a ten ozdobit vkusným národním ornamentem - polevou z cukru - pro mládence, maminku, nejlepší přítelkyni a i každé dítě zajásá nad tou bělostnou krásou
za stejnou cenu lze pořídit: hezkou tužku, kožený kalendářík, slušnou kravatu, složku papírů s vlastnoručně psaným monogramem, krabici různobarevných papírových ubrousků

30 korun:
kniha
košíček/ošatku/podtácky vlastnoručně pletené z přírodního lýka

Dárky za 40 korun:
pěkná keramika
ozdobná pokrývečka
krabice na cigarety
pěkná šifonová kytička na večerní šaty nebo kožený květ na kostým
solidní rukavice
ozdobná zástěrka
jednoduchá souprava kompotových misek
album na fotografie nebo známky
zvětšovací sklo pro filatelisty
pánská košile
půl tuctu kapesníků
láhev dobrého vína
dobré cigarety

50 korun:
pěkný portrét v hezkém rámečku
ozdobný šperk z bižuterie
kožený pásek, tobolka na papírové koruny, pouzdro na klíče
stojánek na knihu
předplatné do divadla, na koncerty, knihy, časopisy
ozdobné polštáře, sošky, sklo, kovové pohárky
kabelka, kufr, aktovka
teplý župan, svetr, pletená vesta

"Nerozhoduje, co darujete. Rozhoduje však, jak to darujete. A tomu rozumějte dvojím způsobem: I ten nejdražší dar ztrácí na ceně, je-li podán v pomačkaném papíře a neupraveném balíčku. Dáváte-li dárek jen proto, že také něco čekáte, že je to vaše společenská povinnost nebo "aby se neřeklo", pak raději nedávejte nic."
Nejen tipy na dárky však v takovém časopise nalezneme! I zajímavé recepty se najdou a zvlášť ty na přípravu tradičního vánočního jídla - kapra - by mohly příjít vhod leckteré dnešní kuchařce. Chcete letos vyzkoušet kapra jinak než v trojobalu? Zkuste mrknout na následující recepty, které jsem pro vás z listu ofotila. Takhle radili kapra upravit v roce 1940:

A na úplný závěr něco, co mne velmi potěšilo, že jsem v Listech paní a dívek nalezla - dopisy tehdejších dětí Ježíškovi. Je to opravdu hezké čtení, které vykouzlí úsměv na rtech. Vánoce patří především dětem, které se velmi těší na Ježíška. Bohužel však kvalita ofocených dopisů není dobrá, přesto jeden přikládám a doufám, že se vám ho podaří přečíst. Ještě si nemohu odpustit poznámku - všimněte si, jak krásně maminka psala!


A to už je ode mě dneska všechno. Doufám, že se vám článek líbil, přeji krásné Vánoce plné pohody, lásky a klidu!
S láskou,
Minion
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 iva iva | 9. prosince 2016 v 11:12 | Reagovat

Upřímně, poslední dobou se těším na vánoce čím dál míň - přijde mi, že se lidi vždycky zblázní, nakupují jako diví, i když na to nemají peníze, všude jsou fronty a už to není o tom, být s rodinou, ale vyloženě o dárcích. Proto třeba už na konci listopadu mám nakoupené všechny dárky, abych už nikam nemusela chodit. Letos dávám každému jeden větší dárek a pak vždycky maličkost. Třeba neteři jsem po domluvě se sestrou objednala ze stilu aktovku do školy (ona bude nadšená a sestře něco ušetřím) a k tomu dostane hru co si psala ježíškovi. Rodičům jsem se sestrou zase zaplatila wellness víkend v luhačovicích v hotelu alexandria, tak snad si to pořádně užijí. Jsou sice v důchodu, ale neustále hlídají vnoučata, tak budou mít aspoň chvilku klid. Příteli zas udělá radost cokoliv se star wars, tak bude mít ponožky, svetr i hrníček :) No a sestře a manželovi dám poukaz na focení k jedné šikovné fotografce - buď si nechají udělat fotky dětí nebo společné, to už bude na nich.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama