Únor 2013

Pojďte si.... zabrnkat!

15. února 2013 v 23:55 | Minion |  Já, blog a vše, co mě zajímá
Tak se mi poprvé v roce 2013 vyskytla volná chvilka, abych mohla napsat nějaký ten článek na blog. Konečně mám po zkouškovém období, ale hned příští týden mi začíná nový semestr, o kterém již vím, že pro mne bude velmi náročný. Nyní ale zpět k článku Usmívající se

Je sice již únor a všichni se těšíme na hřejivé jarní paprsky slunce a teplý vzduch nasycený vůní prvních kvítků, avšak já bych si dovolila, navrátit se zpět k Vánocům. Vánoční svátky jsou krásné a jako každý rok i pro mne představovaly dny, kdy jsem v klidu a míru trávila veškerý čas s rodinou, vdechovala vůni vánočního stromečku a jako malé dítko vyhlížela z okna Ježíška Smějící se Ne, nepřeháním, já se na Ježíška asi budu nejspíše těšit až do konce svého života - jsem takový lehce dětinský typ člověka, který je naměkko už jen z toho, když vybaluje vánoční ozdoby a vzpomíná, jak a kde ke které přišel Usmívající se
Letošní Vánoce s námi výjimečně trávil i můj tatínek, takže se nás u stromečku sešlo šest + náš pejsek. Dárků nám dlouho očekávaný Ježíšek nadělil spoustu! Všechny byly zabalené do krásných, pestrobarevných vánočních papírů a způsob jejich zabalení mnohdy ukazoval um toho, kdo dárek daroval. U mne to byl spíše "neum", jelikož (přiznávám se) mi balení dárečků nikdy moc nešlo a i když se snažím a balím i několik hodin, výsledek je nevalný... Ještě, že to zachraňuje nádherný balicí papír! Rozpačitý
Mezi tou horou dárků se jich našlo i několik pro mne - určitě je musím zmínit, neb mi udělaly všechny velkou radost Usmívající se Od svého strejdy jsem dostala krásnou toaletní vodu, kterou se trefil do mého vkusu. Od babičky jsem dostala vélikou kuchařku s rozmanitými recepty na výborné moučníky (sice jsem sladké již téměř před rokem nadobro vyřadila z jídelníčku a mlsný jazýček si teď pochutnává na ovoci, ale knihu určitě využiji - vždyť zbytek rodiny si rád smlsne). Od taťuldy jsem dostala parfémovanou vodu Beyoncé (vybíral sám a i když se mi zprvu zdála moc sladká, nakonec jsme si spolu sedly a často ji teď používám) a malou myšku k notebooku. Od bratříka malinký mp3 přehrávač. Od maminky švihadlo (na zpevnění svalstva Usmívající se), černou holubici - dekoraci na připnutí a velký plakát s mou milovanou Marilyn Monroe, který byl ve skleněném clip rámu (K mé smůle jsem rám rozbila, oplakala a koupila nový Plačící, ovšem už visí na zdi a já tak můžu obdivovat její půvab každý den). Nejnápaditější dárek byl ale od....no přeci od Ježíška! V nepravidelné krabičce se schovával malinký hudební nástroj... ukulele!!

Ukulele je malá kytarka, původem údajně z Hawaje - to jsem si zjistila na internetu... a bylo toho třeba zjistit mnohem více, neb s takovýmto nástrojem jsem nikdy nepřišla do styku... Já vlastně nikdy předtím nedržela v ruce ani klasickou kytaru, takže jsem byla rázem v pozici absolutního začátečníka a stále jím jsem, i když jsem se s nástrojem už trochu skamarádila Usmívající se
Hra na ukulele prý vůbec není těžká! Dokonce je uke zapsáno v knize rekordů jako nejjednodušší nástroj na světě... Vždyť hru na něj zvládla i Marilyn Monroe - chrlily na mne stránky na internetu Usmívající se Rázem jsem si vzpomněla, že je to vlastně pravda! Marilyn se ve filmu Někdo to rád horké svěřuje, že ve sboru zpívá a hraje na ukulele - krásná scéna!


S malým hudebním nástrojem dokonce i pózovala na fotografiích...

Už jen tohle mne nakoplo pátrat dál... Byla Marilyn jediná, která si mini kytaru oblíbila? Jak si vůbec stál v oblíbenosti tento nástroj v minulém století? Jako správného retro nadšence mne to pochopitelně zajímalo. Doposud to pro mne bylo velkou neznámou a vědomí toho, že ukulele není výdobytkem současnosti a ani pouhou hračkou pro děti, mně mého společníka se 4 strunami zatraktivňovalo. A instinkt nezklamal, ukulele prý ve 20. století přímo milovali! Ze známých tváří na něj brnkala například Greta Garbo, Elvis Presley, John Lennon a mnoho dalších!


Buster Keaton - známý jako Frigo, komik němé éry filmu


Hollywoodská legenda Greta Garbo


Král rock'n'rollu - Elvis Presley


John Lennon - taktéž s ukulele

Také pin-upky nalezneme nakreslené s mini kytárkou... A někdy i pin-up na uke :-)Nejznámějším člověkem, který hru na ukulele ovládal bravurně, byl ovšem Israel Kamakawiwo'ole, který se do našich vzpomínek zapsal písničkou Somewhere over the rainbow.


A foto mého ukulele jsem si nechala na úplný konec. Jako Israel hrát tedy vážně neumím - pomalými krůčky si ovšem hru osvojuji. Velkým pomocníkem jsou mi video návody na youtube, které každému začátečníkovi doporučuji. Ono to opravdu není těžké, jen to chce trpělivost a čas... Cvičit, cvičit, cvičit a dostaví se výsledky Usmívající se Jednu nevýhodu hra na uke ale má - jde to hodně špatně s dlouhými nehty, takže už přišlo na řadu i mírné zkracování Smějící se Ale úplně se jich nevzdám nikdy, takže stále hledám řešení, jak to udělat, aby se mi dobře hrálo i s delšími nehty... Abych ale nekřivdila, tak musím zmínit také jednu obrovskou výhodu, kterou skýtá tento nástroj - je tak lehký a malý, že jej člověk může vzít kamkoli s sebou!


Na to, jak je "brouček" malinký, hraje poměrně dost nahlas :-) Ale už dost řečí... a šup brnkat! Aspoň na chvíli :-) Pro vás ostatní mám krásnou písničku z roku 1940 od Cliffa Edwardse, který hru na ukulele velmi zpopularizoval :-) Hraní zdar!