Tipy na retro filmy 2

8. srpna 2012 v 18:33 | Minion |  Filmy
Jestli-že jsem někdy dříve psala, že na sledování filmů nemám čas (a skutečně jsem ho neměla!), tak nyní musím podotknout, že zažívám doslova filmové hody! Už se z toho stal jakýsi rituál - vždy večer si připravím večeři, nachystám film a poté si ho zapnu! Jak příjemné pochutnávat si na lahodném toustíku se zeleninou a očima sledovat černo-bílé scény filmových snímků, z nichž většina tehdy patřila mezi filmové trháky!

Dnes jsem si pro vás připravila 4 filmové snímky, opět jsou amerického původu - Bouřlivá dvacátá léta, Jezinky a bezinky, Casablanca a Pryč od minulosti.

Pokud se zobrazuje nesprávné video, prosím, aktualizujte stránku!

Bouřlivá dvacátá léta (1939)
Na tenhle parádní film jsem narazila náhodně - procházela jsem si životopisy tehdejších herců a u Jamese Caghneyho jsem objevila ve výčtu jeho filmů Bouřlivá 20. léta. Název mi byl velmi sympatický, představovala jsem si pod ním jakýsi náhled do tehdejšího života a také tomu tak bylo. Děj nás zavádí na frontu, kde v zákopech bojují američtí vojáci - mezi nimi se seznamují 3 chlapíci - vychytralý George, bývalý automechanik Eddie a čerstvě vystudovaný právník Lloyd, který nemá rád násilí. Válka brzy končí, je uzavřen mír a bývalí vojáci se vrací domů. Mají problémy se zařazením se do normálního života. Eddie (hlavní charakter filmu) se snaží získat zpět své místo v auto-opravně, bohužel ho nedostane. Má obrovský problém sehnat práci, jelikož jí je málo. Naštěstí mu pomůže kamarád, který dělá taxikařinu, Eddie se k němu přidává. V té době začíná platit prohibice - zákaz prodeje a užívání alkoholu. Eddie dostane od jednoho ze svých zákazníků balíček s tím, aby ho předal jisté ženě jménem Panama Smith. To také udělá, ale velmi neopatrně. Policisté okamžitě zatknou jak taxikáře, tak Panamu - v balíčku byl totiž alkohol. Eddiemu se snaží pomoci Lloyd (právník) i přesto je poslán za mříže. Z vězení ho vykoupí Panama, což Eddieho velmi překvapí. Zároveň mu poradí, aby se začal živit jinak - aby distribuoval tajně alkohol, jedině tak si může vydělat pěkné peníze. Náš hrdina nabídku přijímá, nejprve prodává v malém, ale postupně mu stoupá sebevědomí a pod záštitou své taxikářské firmy vyrábí a dováží do podniků alkohol. Panama získává místo uvaděčky v jednom z klubů, kam Eddie dodává.


Bývalý taxikář, nyní už bohatý muž, potkává slečnu, se kterou si dopisoval, když byl ve válce. Okamžitě se do ní zamiluje a dohodí jí místo zpěvačky v klubu, kde uvádí Panama. Mezitím se snaží proniknout na trh s luxusním alkoholem, přepadne lodě s dodávkami svého protivníka a zboží ukradne. Zde Eddie potkává znovu George, který se k němu přidává. Zpočátku jsou velkými přáteli. George je Eddieho pravá ruka v obchodních záležitostech a Lloyd vysekává firmu z právních problémů. Postupně si ale Eddie přestává George všímat a dělá z něho spíše poskoka. George mu podrazí nohy - dá echo Eddieho protivníkovi, Eddie ale vyvázne živý.
V následujícím roce Eddie přichází o majetek kvůli neúspěšné účasti na burze. Firma připadne za malý peníz Georgemu a ten se dostává na vrchol, Eddie přichází o vše - má opět jen jeden taxík, živí se drožkařinou, opustila ho jeho milovaná přítelkyně Jean (Priscilla Lane), Panama se s ním ale stále stýká. V jejích očích divák snadno vyčte, že Eddieho miluje, on to však nevidí. Jednoho dne Jean potřebuje taxi a shodou náhod nasedne k Eddiemu. Po dlouhé době se zase vidí. Eddie zjišťuje, že si Jean vzala právníka Lloyda a má s ním syna. Večer zapíjí žal v baru. Nečekaně za ním přichází Jean - potřebuje pomoc, George chce zabít jejího manžela Lloyda. Eddie jí nechce pomoci, druhý den nasedne s Panamou do auta - změnil názor a jde za Georgem. Tam dochází k přestřelce. George umírá, Eddie ještě stihne vyběhnout na ulici, běží postřelen, následuje ho vyděšená Panama. Taxikář umírá na schodech jednoho objektu, u něho je nešťastná Panama. Policista se jí ptá na jméno muže, neprozradí mu, kdo zemřel, řekne jen: "Bejvalo to velký zvíře..."


Zajímavost: Příběh hlavního hrdiny byl inspirován kariérou Larryho Faye. Postava Panamy Smith je pak částečně založena na kariéře herečky a hostitelky nočního klubu Texas Guinan.


Film mě mile překvapil, jelikož zbožňuji podobné gangsterské zápletky. Hlavní hrdina, kterého hrál James Cagney, působil přesvědčivě, výborně hrál také Humphrey Bogart, který je ale více známý z filmu Casablanca. Po celou dobu sledování jsem měla nutkání držet pěsti Panamě, aby si jí Eddie už konečně všimnul, to se ale nestalo, takže je divák opět svědkem nešťastné lásky.
Jezinky a bezinky (1944)


I další náhodný výběr filmu se mi povedl! Opět mne zaujal název a také to, že ve filmu hraje herečka Priscilla Lane, kterou jsem již znala ze snímku Bouřlivá 20. léta. Hned na začátku filmu je divák seznámen s hlavní postavou - Mortimerem Brewsterem (Cary Grant), který si zrovna bere za svou družku půvabnou Elaine (Priscilla Lane). Je to jediná žena, která ho přiměla ke svatbě, ačkoli byl kritikem manželských svazků - napsal několik knih vyjadřujících se negativně k uzavírání manželství. Poté se vrací ke svým dvoum milovaným tetičkám, které se o něho od dětství staraly. Každý, kdo je zná, tvrdí o nich, že to jsou nejhodnější dámy pod sluncem. Mortimer však záhy zjišťuje šokující skutečnost - v sedačce pod oknem je ukryta mrtvola starého muže! Vyděšený vše řekne tetičkám, k jeho úžasu ale o nebožtíkovi vědí! Zvědavý Mortimer se vyptává, kdo je ten muž, proč je mrtvý... a dozvídá se další šokující věci - tetičky totiž zabily celkem už 12 starých mužů a to z toho důvodu, že chtěly konat dobro. Ve tvářích starců totiž viděly trápení a tak se jim rozhodly pomoct smrtí - podávaly jim otrávené bezinkové víno! Těla zakopával ve sklepě Mortimerův bláznivý bratr Teddy, který si o sobě myslí, že je prezident Roosevelt.


Po několika vtipných eskapádách, kdy se Mortimor snaží dostat Teddyho do blázince Šťastná dolina (shání soudce, potom telefonuje řediteli ústavu, shání doktora, podpisy na listinu, do toho se musí vypořádat s Elaine, která nechápe, co se s ním najednou stalo), přichází do domu 2 muži. Jeden z nich je děsivý, má na tváři několik jizev po špatně provedené plastice. Tetičky nakonec zjišťují, že je to další z bratrů - Jonathan, velký násilník, o kterém si myslely, že je ve vězení. Jonathan se potřebuje v domě ukrýt. Jeho společník zjišťuje, že ve sklepě je vykopána jáma, která se přesně hodí jako hrob pro tělo muže, které mají schované v kufru auta. V noci se pokusí dostat mrtvolu do domu, jsou však vyrušeni a schovají ji v sedačce pod oknem, kde předtím byl jiný nebožtík - ten už je ale ve sklepě, jelikož ho tam Teddy přenesl. Jonathan se setkává s bratrem Mortimerem, od začátku je mezi nimi napjatý vztah. Padne několik vtipných vět, kdy Mortimer přirovnává podobu bratra k herci jménem Boris Karloff (hrál Franknsteina). Náhle Mortimer zjišťuje, že v sedačce je další tělo, dojde mu, že je to oběť Jonathana a vzájemně si vyhrožují prozrazením policii. Tetičky však přiznávají, že muže ve sklepě zabily ony a že jich je ve skutečnosti mrtvých 12. Po dalších šarvátkách mezi Jonathanem a Mortimerem se do domu dostává policie, která Jonathana zatkne. Mortimer konečně sežene všechny podpisy a pro Teddyho přijíždí ředitel blázince. Nastává ale komplikace - tetičky policii přiznávají, že ve sklepě je 12 mrtvých, Mortimer to ale zahraje výborně do outu a vysvětlí policii, že tetičky potřebují také odvézt do ústavu, s čímž všichni nadšeně souhlasí.


Zajímavost: Film byl natočen již v roce 1941, ale do kin šel až o tři roky později, kdy skončilo uvádění původní jevištní verze na Broadwayi. Důvodem byla klauzule ve smlouvě mezi tvůrci a studiem Warner Bros., která premiéru zakazovala dříve, než bude uvedeno poslední představení. Carymu Grantovi to nevadilo, dokonce doufal, že se film ztratí.

Při sledování jsem si chvílemi připadala jako spíše při divadelním představení. Cary Grant mi občas gesty a mimikou připomínal současného komika Jimma Careyho. Film měl spád, neustále se v něm něco dělo, většina se odehrávala v domě tetiček. Určitě je to kvalitní filmařský počin, z dnešního výběru čtveřice filmů je však tento nejslabší.Casablanca (1942)Na tento film jsem se nesmírně těšila, už jen název působí tak opojně - s nádechem dálek a také, že ano, děj se totiž odehrával ve městě Casablanca v Maroku. Jelikož je film velmi známý, vezmu popis děje ve zkratce.

Casablanca v době 2. světové války byla francouzskou provincií a jedním z míst, odkud se dalo prchnout do Spojených států. Ve městě se nachází Rikův Café bar, kde každý večer hraje na piano černoch Sam, popíjí se alkohol, hrají se hazardní hry a celkově je zde atmosféra podobná americkým podnikům. Divák zde poprvé vidí hl. postavu filmu - Rika (Humphrey Bogart), který je považován za zásadového muže. Přátelí se se zkorumpovaným policejním prefektem Louisem Renaultem. V tomto baru dochází často k prodeji víz a letenek do USA, vše je pochopitelně ilegální a točí se okolo toho spousty peněz. V noc jsou zabiti 2 němečtí důstojníci a jsou jim ukradena 2 tranzitní víza, která vlastníkovi zajišťují okamžitou možnost vycestovat z Casablancy pryč. Tato víza se dostávají k Rikovi, který je měl uschovat do doby, než si pro ně přijde nový vlastník - Viktor László. Ten skutečně přijíždí, ale je hledaný po celé Evropě za své protifašistické názory, které interpretoval v tisku. Dostává se do Rikova baru i se svou manželkou Ilsou. Ilsa ale měla v době, kdy byl Viktor vězněn v koncentračním táboře, románek s Rikem. To ovšem Viktor neví. Jedinou cestou, jak se dostat z Casablancy pryč je získat víza. Rik Ilsu miluje, ona jeho, ale zároveň je zhrzen tím, že ho kdysi nečekaně opustila. Ilsa ho prosí o víza. Po několika zápletkách, kdy jdou Viktorovi po krku němečtí nacisté, Rik domluví s Renaultem schůzku. Renault má dle dohody zatknout Viktora a Rik odletí spolu s Ilsou do USA, prefekt souhlasí. Dochází ale ke zvratu, Rik předá víza Viktorovi a Ilse, zbraní míří na Renaulta. Viktor a Ilsa odlétají pryč, ještě předtím však přichází ke kouzelnému momentu - dojatá a smutná Ilsa se loučí s Rikem na letišti, stojí proti sobě. Pokud jste někdy hledali cokoli o filmu Casablanca, zajisté jste viděli obrázek právě z této dojemné scény, kdy stojí proti sobě bývalí milenci.


Přichází zvrat, na letiště přijíždí Němci, Rik zastřelí majora Strassera, který chtěl zmařit let. Film končí hláškou: "Louisi, myslím, že tohle je začátek krásného přátelství". Louis Renault a Rik spolu odcházejí...


Zajímavost: Manželka Humphreyho Bogarta Meyo Methot jej často obviňovala, že má s Ingid Bergman poměr. Bogart tak často chodil na plac nakvašený. Ačkoli to mezi nimi na plátně jiskřilo, v reálu se spolu moc nebavili.

Film rozhodně nezklamal má očekávání, velmi se mně líbil. Celá ta atmosféra panující v jednotlivých scénách byla dokonalá. Obdivovala jsem charizmatického Rika i vždy elegantní a noblesní Ilsu. Dočkala jsem se i happy-endu - Ilsa s manželem se zachránili a Rik zůstává naživu.


Pryč od minulosti (1947)Poslední snímek je z konce 40. let a představuje žánr noir-krimi filmů. Je opět černo-bílý s perfektní atmosférou dávných let. Divák si může oči vykoukat - ve filmu se objevují dobové auťáky, zbraně, nechybí přestřelky, krásné ženy a stateční muži.

Film začíná u benzínové pumpy, kde se jeden muž v dlouhém černém kabátě poptává po chlapíkovi jménem Jeff Bailey. Ten je zrovna s milenkou Ann na rybách, ale je informován o návětěvě svým hluchoněmým zaměstnancem a vrací se k pumpě. Oba muži se znají z dřívější doby, z doby, kdy Jeff holdoval úplně jinému stylu života. Chce, aby se dostavil k jednomu muži, kterého Jeff zná.

Jeff vyjíždí, cestou se staví pro Ann, která o jeho minulosti nic neví. Jeff jí začne vyprávět vše od začátku. Kdysi pracoval jako soukromý detektiv, najal si ho Whit Sterling k tomu, aby sledoval jeho milenku Kathie (ta mu pláchla se 40 000 dolarů a ještě Sterlinga postřelila), chce ji přivést zpět. Jeff díky své inteligenci milenku skutečně najde, ke své smůle ale uvěří jejím lžím a zamiluje se do ní. Podává Sterlingovi nepravdivé informace a zatím žije s Kathie sám.Sterlingovi to ale dojde a nechá je sledovat oba. Další muž, kterého pro sledování najal, dostihne oba tajné milence v jedné z chat. Kathie opět střílí - zabije špeha a uteče. Jeff zjišťuje, že byl podveden, v zápisníku, který Kathie v chatě zanechala čte, že skutečně peníze ukradla... Jeff zakope mrtvolu a vrací se za Sterlingem. Řekne mu, že zklamal a dál už nechce v pátrání pokračovat...


Jeff s Ann přijíždí k místu, kde se má po 3 letech setkat se Sterlingem, Ann odjíždí s autem pryč. Bailey po vstupu do objektu zjišťuje, že to byla past, je přinucen znovu k práci pro Sterlinga - má mu přinést dokumenty, ve kterých je zaznamenáno krácení daní. Jeff se vydává do SanFranciska, dle domluvy se setkává se sekretářkou, do které je zamilován muž vlastnící výše zmíněné dokumenty. Jeff je pozván k němu do bytu, kde je mu nalito pití. Ihned ale zbystří, vše se zdá až moc jednoduché... dojde mu, že je do bytu vlákán, aby zanechal otisky prstů na skleničce, muž naproti němu bude totiž brzy zavražděn. Co si myslí se také stane, Jeff utíká zpět do bytu, muž už je mrtev. Schová ho do skříně a vydává se zpět za sekretářkou, která je na večírku. Setkává se tam znovu s Kathie, která telefonuje domovníkovi, aby se šel podívat do onoho bytu, chce údajně mluvit s mužem. Domovník však odvětí, že v bytě byl a nikdo tam není, což Kathie nechápe, moc dobře věděla, že tam má ležet zavražděný.
Kathie se opět setkává s Jeffem a snaží se na něho hrát hru, jak ho miluje. Jeff už ale ví, co čekat, naštěstí má u sebe dokumenty, drží tak v rukách trumf - Kathie se bez nich nemůže vrátit! Jeff je ale podezříván policíí z vraždy a celostátně hledaný. Ann doma pláče, nechce věřit, že by její milý něco takového udělal.

Jeff se dostává opět ke Sterlingovi, vyjednává s ním. Chce, aby vinu za vraždu veřejně přiznala Kathie, pokud tak učiní, dá Sterlingovi dokumenty. Sterling souhlasí, na smluvenou schůzku se už ale nedostaví - je zabit! Kathie opět střílela a vraždila. Čeká už na Jeffa a znovu rozehrává svoji hru s láskou k Jeffovi, odjíždějí společně automobilem pryč. Policie je jim však na stopě a na cestě jsou připravené zátarasy. Kathie dojde, že byla podvedena a že Jeff spolupracuje s policí, začne střílet a zabije Jeffa. Vůz je poté rozstřílen policií a vedle Jeffa umírá i Kathie. Film končí záběrem na nešťastnou Ann, která se táže hluchoněmého, zda chtěl Jeff skutečně uprchnout s Kathie. Muž kývne.


Zajímavost: Humphrey Bogart si přečetl scénář a chtěl hrát Jeffa, ale Warner Bros nekoupili k filmu práva.

Perfektní krimi film, který doporučuji všemi deseti! Je plný zvratů, divák je až omámen nečekaným vývojem Kathie, která se z nevinného stvoření stává vražedkyní. Perfektní jsou také velmi chytré a živé dialogy v jednotlivých scénách. Vyprávění je retrospektivní a ve druhé půli chronologické, což vede k určitému ozvláštnění.

Zdroj zajímavostí: csfd.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jířa Jířa | 9. srpna 2012 v 19:22 | Reagovat

A kdepak jsou české filmy? Filmy s Vlastou Burianem, či s Věrou Ferbasovou jsou skvělé!

2 Mischellee Mischellee | Web | 9. srpna 2012 v 21:05 | Reagovat

Mám je v plánu :-) Já mám tedy nejraději Oldřicha Nového a Adinu s Hugem, takže se tu asi objeví dříve než Ferbaska s Burianem :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama