V rytmu mých oblíbených písní

8. července 2012 v 1:46 | Minion |  Hudba
Určitě nejsem sama, komu je hudba velmi blízká. Člověk při poslouchání příjemných melodií často zapomene na své problémy, bolesti a starosti a duchem se přesune do svého nitra, které se z rozbouřeného moře stává klidnými vlnkami, tiše se pohupujícími v líbezných tónech dobré muziky. Musí to být však hudba krásná, líbivá tomu člověku, jinak se kýžený uklidňující efekt nedostaví. Já se spolehlivě odreaguji muzikou z první poloviny minulého století, kdy bylo nahrávání ještě v počátcích a často je hudba jen instrumentální s příjemným šuměním. V pozdějších letech se již přidávaly texty, mnohdy krátké, občas delší, ale tím hlavním znakem je taková ta jejich čistota, elegance, klid, slušnost a nenásilnost.
Dnes bych vám chtěla představit několik písní české tvorby, které mám velmi ráda a věřím, že nejen já, jelikož jsou to sice písně velmi staré, ale stále živé neb neupadly do zapomnění a najdou se stále jejich posluchači. Řada z nich zazněla i v prvorepublikových filmech.
A teď už slíbené písně, pojďme se společně zaposlouchat do dobových hitů plných lásky i milé naivity a především podaných tak, že český jazyk vyniká v celé své kráse. Tehdy se velmi dbalo na správnou výslovnost a používalo se slov, které jsou už dnes (a bohužel) považovány spíše za knižní či běžně nepoužívané...

!Pokud se zobrazuje špatné video, aktualizujte prosím stránku (F5) nebo klikněte na odkaz a budete přesměrování na video na stránku youtube.com, občas se videa prohodí ze starších článků, nějaký technický problém!

1.) Oldřich Nový - Moje roztomilá paní
Hned na první písničku, kterou vám dnes představím, jsem narazila poměrně nedávno a hned mne velmi zasáhla. Píseň je z roku 1940, herce při zpěvu doprovází orchestr R. A. Dvorského.

2.) Inka Zemánková - Slunečnice
Velice známá písnička z filmu Hotel Modrá hvězda, režírovaném Martinem Fričem v roce 1941, tu každopádně nesmí chybět. Inčin originální hlas řadí zpěvačku mezi nezapomenutelné pěvkyně.

3.) Inka Zemánková - Jen se pořád usmívám
Inka podruhé, nemohla jsem sem tuto písničku nedat, je rozhodně melodičtější a aspoň mě tedy vždy vykouzlí na rtech úsměv :-) Zazněla ve filmu Panna, kde hlavní roli ztvárnila Věruška Ferbasová.


4.) Jiřina Salačová - Milý pane Nový
Překrásná pocta jednomu z našich nejznámějších herců - Oldřichu Novému. Určitě ho to velmi potěšilo :-) A já si dám asi jeho foto také do rámečku... :-))
http://www.youtube.com/watch?v=xvZO75wckg0


5.) Oldřich Nový - Oči čokoládové
Krásný název písničky s ještě krásnějším textem. Hned bych si přála být hnědooká, ale jelikož je to nemožné, budu doufat, že i ty šedooké slečny nejsou a nebyly upozaděné. Verze z desky:


A ten samý song, tentokrát z filmu Přítelkyně pana ministra (snad můj nejoblíbenější film "pro pamětníky") v podání okouzlující Adiny Mandlové a samozřejmě gentlemana Oldřicha Nového:

6.) Adina Mandlová - Dejte si radit
I krásná Adina nazpívala velmi příjemnou písničku s názvem Dejte si radit, se kterou zabodovala u tehdejších diváků. Poprvé zazněla ve filmu Holka nebo kluk?
http://www.youtube.com/watch?v=G1FimjvXhMw


7.) R. A. Dvorský - Škola lásky
Ač krátký text, tak ve velmi příjemném podání a s hezkým obsahem. Mám tuto písničku velice ráda. Známá je i verze od Kavky a sester Allanových, ovšem já raději pana Dvorského :-)
http://www.youtube.com/watch?v=vQJaEwmWNZI


Pro porovnání, jiná verze, kde bodují děvčata, alespoň u mne...

8.) R. A. Dvorský - Teď raději mlč
Z repertoáru pana Dvorského je velmi těžké vybrat nejhezčí písničky neb všechny jsou překrásné a snad neexistuje taková, která by se mi od něho nelíbila. Jeho příjemný hlas a krásná výslovnost jeho tvorbu řadí mezi opravdové klenoty hudební scény.


9.) Sestry Allanovy - Poznáte lehce náš rytmus (1942)
Na tuhle písničku mám vzpomínky z dětství. Poslouchala jsem tehdy pohádky na kazetách a za jednou z nich byla zřejmě omylem nahraná tato písnička. Líbila se mi už tehdy a neustále jsem přetáčela pásek v kazetě, abych si ji mohla pustit znovu a znovu....


10.) Oldřich Nový - Políbit ruku vám
Dnešní výběr ukončíme opět Oldřichem Novým, stejně jako jsme s jeho písní začali. Určitě mi nebudete mít za zlé, že ho tu maličko protěžuji :-) Jeho galantnosti se prostě nedá odolat... škoda, že už to tak dnes není... Kdo by tak krásná slova nechtěl slyšet naživo? Či dokonce si je prožít?


A co mohu říci na závěr? Snad jen... Děkuji! Děkuji, že jste dočetli až sem a pevně doufám, že si už vesele prozpěvujete některou z písní, já tedy ano Usmívající se
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama