Květen 2012

Květiny - nechte rozkvést svůj účes!

28. května 2012 v 21:01 | Minion |  Retro oblečení a doplňky
Kvítka se ve vlasech nosí už od pradávna. Ve středověku byla výsadou neprovdaných slečen, které si jimi zdobily své dlouhé vlasy. Vily věnečky či si kytičky jen tak ledabyle zastrčily za ucho, běda však té, která byla provdaná! Taková už kytičku mít ve vlasech nemohla neb květina byla považována za symbol krásy, čistoty a nevinnosti. Vždyť i panna Maria má na obrazech vždy v blízkosti lilii, a jelikož se tehdá ctila taková pravidla víc než dnes, mnoho vdaných žen dobrovolně skrylo svou hlavu pod roušky a čepce, aby neprovokovaly okolí, kde se vyskytovala řada kleriků, náboženských horlivců i kněžích. Srovnávat se s pannou Marií bylo nemyslitelné, pouze ona byla věčně čistá a proto i jako matka mohla mít odhalené vlasy a symbol květu.
Postupem času se však začaly uvolňovat mravy a některé z odvážnějších dam si své vlasy zdobilo i přes uzavřený sňatek manželský. Samozřejmě se setkávaly i s hrubým nepochopením, jednou při jednom kázání duchovní seskočil a dámě, sedící v jedné z prvních řad, strhl věneček z hlavy a pošlapal jej se slovy, že ona už takový nosit nemůže.
Čas však plynul dál, lidé se přestali bát nových věcí, byli odvážnější a toužili podtrhnout svou vlastní individualitu. Objevují se první výkřiky módy, ze začátku se trendy mění jen pomalu, ale tempo postupně roste spolu s touhou mít něco víc než ostatní, být jiný, mít nejkrásnější a nejdražší róbu a podobně.
Ve vyšších kruzích se s kvítky jako takovými ve vlasech setkáme jen zřídka. Spíše se s nimi zdobily honosné klobouky. Jako brožka se však nosily hojněji.
Největší dobou rozmachu kvítečků jako zdobného prvku šatstva považuji 20. století. Ze začátku velmi elegantní, v éře hippies rozvernější a ke konci již velmi rozmanité, což pokračuje do dnešních dnů. Dnes lze květinku vnímat jako velmi "retro", jelikož ohlédneme-li se k počátku zmíněného století, objevovala se velmi často v účesech zpěvaček i hereček, které ovlivňovaly i módu tehdejších žen. Za velkou obdivovatelku květin můžeme jistojistě považovat úžasnou zpěvačku Billie Holiday, která je na dobových snímcích často zachycena s něžnou ozdůbkou v účesu. A rozhodně se toho nebála, vždyť květy, které ji krášlily, jsou často obrovské, extravagantní a kontrastní k barvě jejích vlasů - ostatně - můžete se přesvědčit sami na přiložené fotografii. :-)S příchodem Pin-up Girls a Glamour Hollywood stylu získaly "flowers" ještě větší oblibu. K sexy dívkám se prostě hodilo něco tak něžného, až andělského. Hned na prvním snímku nesměle klopí oči sexy symbol Marilyn Monroe, pohrávající si s kytičkou mezi prsty.

Božská Rita Hayworth, nezapomenutelná díky titulní roli ve filmu Gilda, se kvítků také nebála, věděla totiž, že podtrhnou její krásu. Můžeme nalézt spoustu fotografií s touto herečkou, kde ochotně pózovala s ozdobou v účesu :-))


Nemůžeme zapomenout ani na naše herečky, například krásná Lída Baarová si zdobila své vlasy - našla jsem hned několik fotografií, jednu přikládám.


Přehoupneme-li se z první poloviny 20. století do druhé, musíme se určitě zastavit u jedné z nejkrásnějších hereček té doby - Audrey Hepburn. Tuto krásku máme sice více spojenou s drdoly zdobenými třpytivými korunkami nebo přikryté elegantním šátkem, kytičky se ovšem objevují i tady. Mě naprosto uchvátilo foto Audrey s nádherným květinovým kloboučkem.


V 70. letech se stalo kvítí symbolem hnutí Hippies, kteří se sami nazývali "Květinovými dětmi" a šířili hesla jako "Flower power" neboli "Síla květin". Květiny byly snad všude - ve vlasech ty luční nebo naškubané u někoho v zahrádce, na auťácích namalované pestrými barvami...


S koncem Hippies přišel i útlum květin, už o nich nebylo tolik slyšet, ačkoli se semtam někdo, kdo je nosil, našel. A tak to je až do současnosti. V ulicích potkáte jen málo žen s ozdobou ve vlasech, natož konkrétně s květinou. A vlastně je dobře, že je nenosí všichni, díky tomu bude totiž nositel originálnější a vybočí maličko z davu.
Mezi současnými hvězdami ale stále najdeme ty, které kouzlu kvítí podlehly, nesmíme zapomenout zmínit věčnou pin-up girl Ditu von Teese:


A v současné době stále populárnější zpěvačku Lanu Del Rey, která je známá svými květinovými věnečky.Zaujaly vás kytičky ve vlasech? A nevíte, kde takovou sehnat? Pokusím se poskytnout tip, kde nakoupit :-)
 • Kamenné obchody
  - letošní móda přeje doplňkům do vlasů, o tom se můžeme snadno přesvědčit v každém obchodě s konfekční módou, která je dostupná všem a za dobré ceny
  New Yorker
  - konkrétně mohu doporučit obchody New Yorker, kde mají letos v nabídce větší květiny o průměru cca 10 cm za 100 Kč v barvách bílá/žlutá/růžová/tyrkysová/černá a menší po dvou za 79 Kč ve stejných barvách, dále jsem zde viděla pérka do vlasů s plastovými kytičkami za 49 Kč/ks - mohu doporučit, koupila jsem si velkou černou a pérko a jsem velmi spokojená, květiny krásně drží ve vlasech a jsou kvalitní
  H&M
  - obchod má tradičně velkou nabídku vlasových ozdob, vše je v cenové relaci 100 - 150 Kč, velký výběr barev, horší je kvalita, ta se mi tak nelíbí neb jsou kytičky často otřepané nebo vypadají odfláknutě
  - dá se zde výhodně nakoupit o slevách, já jsem ukořistila žlutou květinku za 20 Kč o průměru 7 cm, za tu cenu jsem velmi spokojená, i když bylo potřeba ostříhat přebytečné nitky a trochu zaláknout, aby se dál netřepila
  Tesco - F&F
  - v nabídce se nacházejí květinky stále, ovšem kvalitou a zpracováním je to horší než v H&M, cenová relace 100 - 150 Kč, bohužel se často velmi třepí a bývají spláclé nevhodným skladováním, nemám osobní zkušenost
  Kik - textil discont
  - v letošní nabídce se objevily jak látkové kytky tak plastové na gumičkách a sponkách, plastové za jednotnou cenu 25 Kč, malé látkové taktéž, výhodná je cena, kvalita horší, i když se netřepí, jsou trochu od lepidla - lze je ale začistit, před pár dny jsem si koupila malou látkovou černou - průměr cca 5cm, po začištění je pěkná, spokojenost
 • na internetu
  Doporučit mohu Fler.cz, kde seženete spoustu kytiček přímo od výrobců, některé jsou skutečně krásné a laciné.
  Mrknout se můžete i na retro internetové obchody, kde se dá narazit čas od času na kvítka, velmi často jsou to ibišky atd., nevýhodou je vyšší cena a poštovné.
 • vlastní výroba
  Při troše zručnosti lze kytičku vyrobit i doma - z látky či mašle a upevnit ji můžete na sponku či pérko. Na internetu je spousta návodů, jak na to. Krásná je především technika kanzashi, která se inspirovala květy, jež nosily ve vlasech japonské gejši. Přikládám pár video návodů :-))Doufám, že se článeček líbil, psala jsem ho v rychlosti, jelikož mám zrovna zkouškové období, tak se musím učit, ale potřebovala jsem se aspoň na chvíli něčím odreagovat, zvítězilo psaní :-D
Pokud se zobrazuje špatné video, aktualizujte stránku.

Retro odznáčky od Míši

25. května 2012 v 10:07 | Minion |  Retro oblečení a doplňky
Před pár dny mne zaujala originální akce k výročí nanuků Míša, které jsou už na českém trhu 50 let :-)) I když je tento nanuk svým způsobem retro, chtěla bych vás spíše informovat o probíhající retro akci :-)) A sice k nákupům nanuků můžete získat také super retro odznáčky vydané speciálně ke kulatým "narozeninám" Míši :-D Placiček je celkem 50, s různými motivy - barevné, černobílé, s nápisem či vyobrazením něčeho typického pro daný rok. A jak je můžete získat? Pokud nakoupíte 2 kusy nanuku a v obchodě zrovna probíhá zmíněná akce, tak na pokladně dostanete odznáček. V tuto chvíli až do 29.5. platí akce v Bille, další data:

Obchodní řetězecDatum akce
Ahold20.6. - 26.6.2012
Globus8.5. - 14.5.2012
Makro23.5. - 5.6.2012
18.7. - 31.7.2012
Interspar20.6. - 26.6.2012
TESCOČervenec 2012
Billa23.5. - 29.5. 2012

Celou kolekci placiček můžete zkouknout tady: http://misabadge.4fb.cz/gfx/placky-1962-2012-nahled.pdf

Já už jsem ukořistila Míšu 1976 a Posledního trabanta 1991 :-D Tak honem směle do sbírání!