Únor 2012

Šátky - elegance a půvab v jednom

14. února 2012 v 13:43 | Minion |  Retro oblečení a doplňky
Slavná Audrey Hepburn prý kdysi prohlásila, že jen šátek jí dodává pocit, že je opravdu krásnou a půvabnou ženou. A já s ní musím souhlasit, protože bych hledala jen těžko nějakou část oděvu, která je tak nadčasová a přitom elegantní... Proto jsem se rozhodla tento článek zasvětit právě šálům a šátečkům.Nejdříve se koukneme trochu do historie. Jako téměř každá část dnešního oblečení, má i šál zajímavou minulost. První zmínky i nošení různých kusů látek kolem krku pocházejí ze staré Číny. V roce 1974 byla skupinou archeologů nalezená hrobka, jejíž vznik se datuje k roku 260 př. n. l. Bylo zde nalezeno 7 500 čínských vojáků, kteří měli kolem krků uvázané jakési starověké šály. I ve starověkém Římě byly šátky populární, nosily se připevněny u výzbroje a nejčastěji měly rudou barvu. Tehdy pochopitelně nebyly módními doplňky, ale sloužily k obraně před chladem, dotěrným hmyzem i proti odřeninám.
Po pádu Římské říše se šály rozšířily na území dnešního Rumunska a Chorvatska. Chorvatská armáda přišla v roce 1648 do Paříže pomoci v bojích proti Turkům a spolu s Francouzi bujaře oslavila vítězství. Každý tehdejší voják měl kolem krku uvázán na počest kus látky, tak se zrodily dnešní kravaty.


Francouzský král Ludvík XIV. byl šátky okouzlen a rozhodl se, že by tato část oděvu měla být symbolem královské hodnosti. Jeden z králových oblíbenců, Louise de La Valliere, vymyslel nový způsob vázání šátků - tzv. Butterfly efekt nebo-li motýlek.


V roce 1692 byla francouzská armáda napadena Angličany. Vojáci si ve spěchu nestačili uvázat šátky a tak si je pouze otočili kolem krku a konce prostrčili knoflíkovými dírkami na kabátu. Vznikl tak nový způsob uvazování šátků - tzv. Steinkirk - na šátku se prostě udělal uzlík a konce se protáhly knoflíkovou dírkou nebo se sepl broží na jedné straně kabátu.


Po Francii se obliba hedvábných tkanin rozšířila i v Rusku. Car Pavel I. ovšem nebyl velkým nadšencem do šátků, dokonce je zakázal nosit vojákům v armádě. Ironií osudu bylo to, že v roce 1801 byl Pavel zavražděn a jako vražedná zbraň byl údajně použit právě šátek...
V 19. století popularita šal a šátků rychle stoupala, začaly být součástí šatníků obyčejných lidí. Ze začátku byly vyráběné jen z lehčích materiálů, později i z huňaté vlny.
20. století bylo hodně revoluční - co se odívání týče. Objevily se módní domy, které začaly udávat často se měnící trendy. Za všechny můžu jmenovat například Chanel, Lanvin a Dior, v jejichž nabídce šátky rozhodně nikdy nechyběly.


Módu diktovaly i tehdejší slavné krásky - zejména herečky či zpěvačky. Audrey Hepburnová a Elisabeth Taylorová bez šátku vyšly jen málokdy. Věděly totiž, že jen s ním dodají outfitu ten správný šmrnc a přitom budou velmi elegantní.


Velký šátkový boom odstartoval také v bohémských 70. letech, kterými se v současnosti opět nechali inspirovat módní návrháři. Díky tomu se nyní šátky opět začínají vracet do obchodů a zabydlují se v šatnících některých z nás.I šátky se dají sbírat
Věřili byste tomu? Věřte! Řada žen (i muž by se našel - abych nekřivdila Usmívající se) má doma rozsáhlé sbírky šálů různých značek, vzorů, stáří, barev... Je to rozhodně zajímavý koníček i já už jsem si pár kousků pořídila, nejde však pouze o sbírání - s šátky se dá totiž doslova kouzlit - existuje obrovské množství způsobů, jak si je netradičně i tradičně uvázat a z nudného outfitu tak vytvořit zajímavý model Smějící se

A jak na to?
Nalezla jsem na internetu video s návody na zajímavé uvázání, pokud vás to zajímá, pak určitě koukněte sem:
(Pokud se zobrazuje jiné video, aktualizujte stránku, občas se videa prohodí ze starších článků)

Hudební lahůdky s nádechem dob minulých

8. února 2012 v 20:18 | Minion |  Hudba
Inspirovaná mými novými hudebními objevy na youtube.com jsem se rozhodla sepsat článek o CD kompilacích, zpěvácích, zpěvačkách, skupinách, které mě za poslední půl rok zaujali. Nejedná se možná ani tak o novinky na hudebním trhu, spíše jde o to představit vám lidi, dělající zajímavou hudbu... samozřejmě inspirovanou léty minulými, jak jinak na blogu o retro tématice Usmívající se

White Mink Black Cotton vol. 2 - Electro Swing vs. Speakeasy Jazz

Kompilace, CD vydané v roce 2010
Zaujal vás electro swing? Pokud ano, tak zbystřete - narazila jsem na super dvou CD se senzačními tanečními písničkami. První disk je nazván White Mink a naleznete na něm 13 electro swingových písniček. Autory jsou např. Kormac (u nás je jeho písnička známá z reklamy, myslím, že to bylo na nějaké auto - Toyota? Smějící se), Jem Stone, Swagger Jax a další. Osobně jsem si některé songy velice oblíbila.
Druhým CD je Black Cotton, tedy nezremixované songy v originálním podání, z interpretů mohu jmenovat např. Andrews sisters, Bennyho Goodmana, The Mills Brothers aj. Ostatně jak podtitul názvu praví - Electro swing vs. Speakeasy Jazz - můžete porovnat, co se vám líbí víc - klasika nebo o trošku více drumů a basů? Každopádně obojí má něco do sebe! CD je perfektní pro relax i jako zdroj stylové hudby pro retro párty!

Ukázky:


Enzo Siffredi

Tento interpret se často prezentuje právě v kompilacích s retro hudbou, není až tak známý, o čemž svědčí i fakt, že jsem o něm našla jen málo informací. Každopádně vydal už pár alb, na kterých se kromě house a techno skladeb objevují i nu-jazz songy a ty mne velmi zaujaly. Vesměs se jedná o staré hity 30., 40., 50. let, které dostaly nový zvukový kabátek. Vím, že není nad originál, ale proč si mnohokrát oposlouchaný song nezpestřit modernější obdobou? :-)
Nouvelle Vague

Toto francouzské hudební uskupení jsem donedávna také neznala. O to více mne těší, že jsem je objevila a můžu si vychutnávat jejich pohodovou a utěšující hudbu, vesměs zpívanou anglicky s roztomilým francouzským přízvukem Usmívající se Zabývají se tvorbou coververzí new wave, punk rocku a stylu bossa nova 60. let... Určitě jim dejte šanci i vy!

Lana Del Rey


Sympatickou krásku, která se vzhlíží v glamour stylu 50. let a jejím největším idolem je James Dean, jsem objevila před pár dny díky kamarádovi. Její umělecké jméno se skládá z křestního jména americké herečky Lany Turner a auta Ford Del Rey. S kariérou jí pomáhá její otec, milionář a úspěšný investor, nicméně to jejím písním na kráse neubírá. Asi nejvíce mne zasáhla píseň Born To Die, ke které natočila krásný klip, jehož velká část děje se odehrává v překrásném francouzském zámku Fontainebleau z 16. století. Další videa ke svým písním tvoří zpěvačka z částí starých hollywoodských filmů. V současnosti ji zlí jazykové srovnávají s Lady Gaga, Britney Spears nebo Adele, kdy Lanu víceméně shazují, myslím si ale, že je od prve jmenovaných zpěvaček poměrně odlišná a podobné porovnávání nemá smysl. Ukáže až čas, kterým směrem se vydá, svým prvním albem mne ale nadchla.

Tak to by bylo vše, snad se vám dnešní výběr líbil. Určitě brzy při svém brouzdání po youtube narazím na další zajímavé interprety, takže článek bude mít jistě pokračování Usmívající se

P.S.: Občas se stane, že se některá videa prohodí a nejsou zařazena u správného interpreta, v tomto případě zmáčkněte F5 a aktualizujte stránku, mělo by se to srovnat. Nevím proč, ale blog.cz mě poslední dobou takhle zlobí :-)