Říjen 2011

Tipy na vánoční dárky pro všechny retro nadšence

29. října 2011 v 0:55 | Minion |  Rady, nápady, tipy...
Sice je teprve druhá polovina října, přesto je třeba si připustit, že Vánoce se kvapem blíží a je potřeba už trochu přemýšlet nad tím, čím udělat letos svým blízkým radost. Možná máte právě ve svém příbuzenstvu někoho, kdo má rád věci s nádechem starobylosti, možná si lámete hlavu, čím ho letos obdarovat a možná se vám bude hodit právě tento článek, kterým se budu snažit inspirovat některé z vás k nákupu zajímavých dárečků. :-) A ještě než začnu, chtěla bych napsat jednu radu - nikdy nevybírejte dárek podle toho, jestli se líbí vám, ale vždy uvažujte nad tím, jestli by ho dotyčný vlastně chtěl, příjemně ho překvapil či opravdu pobavil, nikoliv uvedl do rozpaků nebo zklamání.
Žádný dárek nemusí stát majlant, i ten maličký za pár korun může udělat více radosti než drahý, pokud je darován z lásky a obdarovaný cítí a vidí, že jste si skutečně dali práci s tím, darovat mu něco, co se ho týká, co má rád či co je originální :-)1.) Knížka
Začínáme trochu otřepaným dárkem, který se pod stromečkem objevuje s železnou pravidelností. Velice oblíbené jsou různé zamilované romány, encyklopedie... Co ale třeba darovat knihu o starožitnostech, minulých dobách nebo třeba životopis nějaké old hollywood celebrity? Je velice zajímavé, poznat tehdejší osobnosti i z jiných stránek, než z toho, co vyčteme z bulvárů, časopisů... a ani staré filmy neukazují pravou osobu, skutečné osudy herců a hereček byly mnohdy pestré a často nekončily happyendem...
Doporučuji:
Životopis Adiny Mandlové - Dneska už se tomu směju! pocházející přímo z pera krásné československé herečky, životopis Oldřicha Nového, Paula Newmana, Charlieho Chaplina, Vlasty Buriana, Lídy Bárové, Luis De Funése, Edith Piaf, Coco Chanel, Diora, Marilyn Monroe --> všechny tyto kníhy lze levně zakoupit v prodejnách Levné knihy.


Životopis Adiny Mandlové - pro všechny její obdivovatele i ty, co rádi hltají osudy jiných, cena 69 Kč v LK.

2.) CD, DVD, desky
Retro nadšence můžete potěšit i kvalitní hudbou či starým filmem. Je potřeba si ale nejdříve nenápadně zjistit, co daný člověk preferuje. Má-li rád klasiku, nadělte mu Beethovena, Mozarta, Smetanu či hudbu od jiných skladatelů. Pokud je spíše jazz, blues či soul maniakem, zkuste sehnat hudbu např. od Billie Holiday, Bennyho Godmana, Elly Fitzgerald, Franka Sinatry... Jestli dotyčného uchvátily 50. - 60. léta, zkuste ho obdarovat rock'n'rollovými peckami - Elvis Presley, Roy Orbison, Jerry Lee Levis, Chuck Berry, Bill Haley and The Comets, Carl Perkins atd...
Pro vlastence, kteří mají rádi českou muziku, mohu doporučit hudbu pana Dvorského, Inky Zemánkové, Oldřicha Nového...
Krásné jsou také kompilace s hudbou ze starých filmů. A když už jsme u těch filmů, tak se dnes dá sehnat obrovské množství DVD s filmy pro pamětníky a za velmi dobré peníze, k dostání v hypermarketech i trafikách.

Edith Piaf - kolekce 4 CD v krásné plechové krabičce, nádherný dárek k Vánocům, cena 149 Kč, LK

3.) Kalendář
Velice praktickou a přitom krásnou věcí je pěkný kalendář. Na trhu je jich spousta, od kytiček, receptů, zvířátek až po ty retro. Sehnat můžete např. pouze s danou retro celebritou nebo se na vás může usmívat každý měsíc někdo jiný. Za sebe mohu doporučit překrásný kalendář "Hvězdy českého předválečného filmu pro rok 2012", který za cenu 89,- Kč lze koupit opět v obchodech Levné knihy. Já už ho mám, je úžasný :-)

Na jednotlivých stranách můžeme vidět hvězdy jako Adina Mandlová, Lída Baarová, Věra Ferbasová, Anny Ondráková, Ladislav Pešek, Nataša Gollová, Voskovec + Werich aj.


4.) Puzzle
Není nad to si zarelaxovat a trošku si polámat hlavu u skládání puzzlíků! Že se vám zdá takový dárek dětský? Ale kdepak! Naopak je originální a pokud obdarovaný dostane puzzle s motivem, který se mu líbí, bude jistě nadšen! Nádherné jsou ty s retro tématikou - obrázky ze starých reklam, a pak klasika - s Marilyn Monroe aj. :-) Takových 1000 dílků zabaví na dlouho :-) A výsledek se může nalepit na podložku, zarámovat, pověsit a nový designový prvek v interiéru je tu!

Puzzle 1000 dílků s motivem starých retro reklam - 69 Kč LK

5.) Klobouky, rukavice, baretky, šálky, boa
Určitě to znáte, dlouhé kožené rukavice, elegantní prsten, kolem krčku nápaditá šála nebo kožešinové boa, na hlavě klobouk či baretek lehce na stranu - jako vystřižené z dob, kdy pro dámy byla krása a přitažlivost spojená s nákladným oblečením a prudkou elegancí. Kožené rukavičky a různé zajímavé šálky, chlupaté límce a barety dnes není těžké sehnat, tak proč takové věci někomu nedarovat? Kromě toho, že bývají krásné i elegantní, jsou i praktické a v mrazech zahřejí... A novodobou dámu, vzhlížející se ve starých dobách, jistě maximálně potěší!

Pro inspiraci - móda 30. let
6.) Bižuterie s nádechem minulosti
Masivní kameny zasazené ve zdobených lůžkách prstenů či náhrdelníků, dlouhé perly, náušnice s broušenými skleněnými kapkami, krajkové doplňky, vykládané brože, květiny do vlasů - to vše by mohlo potěšit srdíčko každé slečny či ženy. Při výběru se řiďte oblíbenou barvou dotyčného :-)
Kde sehnat? Výborný je obchod s bižuterií Six (bývá i v obchodech C&A), kde lze sehnat kameje, velké prsteny, přívěsy za cenu většinou do 150 Kč, v H&M a F&F (Tesco) lze zase vybírat z květin, které lze nosit jako brož či sponu do vlasů. Při slevách lze koupit krásné věci i za cenu např. 30 Kč! Doporučit mohu i Fler.cz.
7.) Plakát, obraz, fotografie
Má váš známý v bytě holou zeď? Co takhle mu darovat plakát či pěkný obraz nebo zarámovanou fotografii? Obrovské množství podobných věcí lze sehnat na posters.com, v Hornbachu, Obi, Baumarktu, Nanu Nana aj. Cena plakátu se pohybuje dle rozměru - ty větší stojí okolo 150 Kč. Plakát můžete nechat zarámovat pod sklo nebo zakoupit pouze plastové rámy, které se nasunou na kraje papíru, plakát se pak nepokroutí, je napnutý - jedná se o levnější variantu (zarámovat pod sklo stojí o něco víc).
Dnes už není těžké sehnat plakáty např. s old hollywood celebritami, se záběry na dobová města atd.

Plakát s Marilyn Monroe, rozměr 91 x 61 cm, 169 Kč na www.posters.cz


8.) Zrcadla
Krásným dárkem může být i zrcadlo. K dostání jsou veliká s bohatě vyřezávanými rámy, menší i malá zrcátka do kabelky. Ty malé jsou kouzelné v tom, že na vnější straně můžete mít motiv s retro dámou či nějakým jiným retro prvkem. Hezkým dárkem jsou i háčky na kabelku.

Zrcátko do kabelky s motivem holčičky, cena 89 Kč, Leny-ka www.fler.cz

9.) Stolní lampička
Potěšit by mohla i stolní lampička. Kromě těch moderních a kancelářských lze dnes sehnat i tzv. "bankéřky" nebo lampičky se stínidlem evokující časy minulé.

Lampa "Bankéř", cena okolo 1000 Kč


10.) Sošky, dekorativní předměty
Mísy, misky, talířky, sošky - to vše se dá využít k dekoraci v pokojích. V obchodech je různorodá škála těchto předmětů a čas od času lze narazit i na věci jako vystřihnuté z dávných let. K misce můžete darovat i pytlíček s obroušenými kamínky, s mušlemi, malými krystalky či diamantíky, nasypáním na talířek se vytvoří krásný doplněk do interiéru.11.) Hodiny, hodinky, budíky
Každý potřebuje vědět, kolik je hodin - z toho vyplývá, že i hodinky by byly pěkným a praktickým dárkem. V různých retro obchodech lze sehnat zajímavě provedené nástěnné hodiny ve stylu starých pařížských kaváren či s vyobrazením tehdejších hudebních či hereckých ikon. Pokud byste chtěli darovat spíše menší, které by mohl mít dotyčný u sebe, mohu doporučit hodinky ve stylu kapesních. Dají se sehnat krásné cibulky k zavěšení na krk, s krásnými reliéfy. Pro gentlemany se ale budou hodit spíše ty pravé kapesní. :-)
Budík je ovšem také skvělý dárek, ty pravé retro nepípají, ale mají správný "drnčák" :-)

Dámské otvírací hodinky na krk, ukázka z Fler


12.) Šperkovnička
Každá dáma by měla mít své šperky uložené ve šperkovnici. Že ji dotyčná nemá? Pak neváhejte, máte skvělou příležitost pořídit krásný dárek. Nádherné kousky lze sehnat na fler.cz, ale i v obchodech s bytovými doplňky, Nanu Nana, Ikea, Jysk atd.


13.) Kosmetika
Kosmetika patří mezi nejčastěji darované dárky. Také ji každoročně dostáváte či dáváte? A přijde vám to neoriginální? Pak zadržte, poslední dobou se začaly objevovat produkty honosící se krásnými retro obaly a kvalitním obsahem. Řeč je nejen o pomádách na vlasy, ale i o parfémech, balzámech na rty, sprchových gelech atd. Mohu doporučit produkty britské firmy Berkeley Square 1920, sehnat jí lze přes Fashion Days a ceny se pohybují ve velice přijatelném rozmezí 100 - 500 Kč.
Pokud však dáváte přednost léty prověřené klasice, tak můžete zalovit mezi parfémovými stálicemi Chanel, Dior, YSL.

Berkeley Square 1920 nabízí velké množství retro kosmetických přípravků v krásných baleních

14.) Notýsky, alba, sešity
Technika "Scrapbooking" mne opravdu zaujala. Jedná se o vyrábění krásných sešitků, alb, notýsků z různých druhů materiálů - tištěných papírů, látky, korálek, peříček, fotografií. Nádherné, již zhotovené, kousky se dají zakoupit výhradně na fler.cz v různém cenovém rozmezí. Jde o ruční práci a máte vždy jistotu, že kupujete originál. Dotyčný/á může do alba dávat fotografie, obrázky, řadit dokumenty, do sešitu může psát poznámky, využívat ho jako kuchařku, deníček atd... Využití je spousta a proto bych takový notes ráda doporučila jako krásný dárek k Vánocům.
Pokud máte čas a chuť, můžete takový sešitek vyrobit dotyčné/mu sami, materiál lze sehnat v galanteriích a v každém větším papírnictví. Obdarovaného jistě potěší, že jste si s dárkem dali práci a sami ho vytvořili ;-)


Doufám, že vám článek pomůže nebo vás alespoň inspiruje k nákupu zajímavých dárečků. Pochopitelně existuje ještě více pěkných věcí, které by určitě někomu udělaly radost, ale byl by to opravdu dlouhý článek.

A na závěr písnička od Franka Sinatry k navození té správné vánoční nálady Mrkající


Tipy na obchody v článku neberte jako objednanou reklamu, pouze se snažím poukazovat na to, kde by se dané věci daly sehnat za výhodnou cenu v kvalitním vyhotovení.

Aukro - ráj pro retro maniaky

21. října 2011 v 20:32 | Minion |  Retro obchody
Aukro.cz je velice známá internetová stránka, kde mnoho prodejců nabízí všemožné zboží. V České republice patří k hojně navštěvovanému místu, jelikož se zde dají sehnat předměty za velmi výhodnou cenu. Mojí nejoblíbenější sekcí jsou "Starožitnosti", dnes bych se s vámi chtěla podělit o pár tipů týkajících se toho, co vše s nádechem retro tématiky můžete na Aukru sehnat... Usmívající se

Bižuterie

Prsteny, brože, náhrdélníky, náramky, spony, knoflíčky z "nepravých" kovů a kamenů nejsou doménou pouze dnešní doby. I kdysi se vyrábělo obrovské množství těchto zvýrazňovačů ženské krásy. Pravdou ovšem je, že tenkrát se i na výrobu bižuterie dbalo a tak se do obchůdků dostávaly velice kvalitní kusy. O tom svědčí i fakt, že mnoho z těchto výrobků přežilo i 100 let své existence a my se můžeme kochat pohledem na nádherné šperky, které kdysi nosily i naše babičky či prababičky. Vlastně se nemusíme jenom kochat, i my můžeme vlastnit některý z nádherných kousků - na aukru lze totiž sehnat kmety mezi bižuterií a pozor - zcela funkční a nepoškozené! Potom už záleží jenom na vás, zda šperk použijete spíše k účelům "vystavování" nebo ho i použijete jako módní doplněk.
Tip: Velmi pestrou nabídku prvorepublikové bižuterie mají prodejci vystupující pod jménem Llipan, Amenhotep5
Cena za "starou" bižu nebývá vysoká, někteří prodejci nabízejí zboží od 1 Kč, většinou se cena pohybuje kolem 100 Kč.

Oděvy, kabelky, šátky

Pokud si troufnete i na retro oblečení, je pro vás obchodování na aukčním portálu to pravé! Dají se zde sehnat buď naprosto nové, nenošené oděvy i ty, které nějakou tu desítku let pamatují. Většinou za přijatelnou cenu vydražíte kousky, které byste sháněli velmi těžko. Jde-li o staré šatstvo, bývají na světě už jen poslední kusy.


Fotografie, pohledy

I nabídka starodávných fotografií a pohledů je na aukru poměrně rozsáhlá a mně tyto kusy zašlého papíru naprosto uchvátily! Vždy se mi při pohledu na takovou fotografii, kde postává několik načesaných dam a elegantních pánů, vybaví, že ti lidé skutečně byli, že zažili tehdejší dobu - krásnou i zlou... Ty osoby sice ve většině případů upadly do zapomnění, fotografie jsou ale němým svědectvím toho, že skutečně existovaly. Navíc mají dobové fotografie neopakovatelnou atmosféru, která z nich číší a skvěle ukazují to, jak se dřív žilo, co se nosilo atd.
Cena se většinou pohybuje od 1 - 200 Kč. A co s takovými fotografiemi? Můžete je sbírat, ale i zarámovat a vykouzlit si v interiéru jakousi vzpomínku na časy minulé.

Gramofony a jiné technické zázraky


I starodávná technika se dá na aukčním portálu sehnat. Klasikou jsou samozřejmě gramofony - koupit lze ty novější, ale i kopie těch historických či ty, které už toho mají za sebou opravdu dost. Za mě rozhodně vedou ty, které se pyšní velikou "troubou" :-) Jako z filmů pro pamětníky, nemyslíte? :-)A když už podlehnete a nějaký ten gramofonek zakoupíte, nezapomeňte také na gramofonové desky. Těch je na aukru v nabídce také spousta :-) Lze sehnat i ojedinělé kousky, pro sběratele i milovníky dobré hudby skutečný ráj!Hodiny, hodinky, budíky...


Různé časoměřiče mají dlouhou historii a prošly si mnohými vývojovými změnami. Dnes můžeme zakoupit mnoho krásných, nových a moderních hodinek, ty staré se ale neztratily a spousta z nich je stále funkčních. Toužíte mít také historický budíček nebo kapesní hodinky, které na světě tikají ještě déle, než se většina z nás narodila? I takové lze sehnat, stačí hledat :-)
Článeček neberte jako reklamu, ale spíše jako doporučení.
Kromě výše uvedených věcí mě zaujaly i flakónky od starých parfémků, krásná zrcátka, staré pudřenky, keramika, sošky - vše z dob minulých, doporučuji se podívat, pokud i vás staré předměty zaujaly :-)