Roy Orbison - legenda mezi zpěváky

5. září 2011 v 18:06 | Minion |  Zpěváci
Nadpis skutečně nepřehání, je jen málo zpěváků, kteří si získali obdiv mnoha milionů lidí nejen svými překrásnými písněmi, ale i neobyčejným charakterem a sexappelem. Roy patří mezi ně...


ROY KELTON ORBISON

* 23.7. 1936 † 6.12. 1988


Roy se narodil 23. dubna 1936 ve Vernonu (stát Texas) jako prostřední syn automechanika Orbie Lee Orbisona a zdravotní sestřičky Nadine Shultz. Oba jeho rodiče byli nezaměstnaní v době světové krize, proto se Orbisonovi několikrát stěhovali s nadějí, že práci seženou.
V dětství Roy prodělal žloutenku, měl výrazně odstáté uši a trpěl zhoršeným zrakem - používal korekční čočky od útlého mládí, později si oblíbil i brýle. Původně měl vlasy téměř bílé, ale pravidelně si je barvil černou barvou. Povahově byl prý velmi tichý, skromný, mimořádně zdvořilý a ochotný - tyto vlastnosti mu zůstaly i po tom, co se stal hvězdou hudebního nebe. Aspoň tak ho popisují ti, co měli štěstí a mohli se s ním osobně setkat. Ale i my, Royovi příznivci, vnímáme jeho pověstnou zdvořilost v písních, kde bychom nevhodný výraz hledali jen stěží.
V šesti letech dostal od tatínka jako dárek k narozeninám kytaru. Hra na ni ho natolik zaujala, že se hudba stala jeho velkým koníčkem a nakonec i posláním. S výukou mu pomáhal otec Orbie Lee i strýc Charlie, je známo, že úplně první skladbou, kterou se Roy naučil na kytaru zahrát, byla píseň "You are my sunshine" . Jako mladík byl hudebně ovlivněn hlavně country. Jedním z prvních hudebníků, kteří ho slyšeli hrát, byl Ernest Tubb, který v hochovi rozpoznal velký talent.
Za mlada :-)

V roce 1942 se rodina přestěhovala - tentokrát do Forth Worth. Rodiče zde konečně našli zaměstnání v továrnách na výrobu zbraní potřebných ve 2. světové válce a mohli konečně vydělat nějaké peníze, které by jim pomohly zlepšit chatrný finanční rozpočet. Bohužel v roce 1944 udeřila epidemie cholery a Roy i s jeho bratrem byli posláni zpět do Vernonu, kde se o chlapce začala starat babička. Byl to právě Vernon, kde Roy napsal svou první píseň - "A Vow of Love" (Slib lásky). O rok později vyhrál v místní pěvecké soutěži. Odměnou mu byla jeho vlastní show v místním rádiu, kde každou sobotu zpíval své písně. Své štěstí zkusil znovu v další soutěži talentů, kde vyhrál spolu s dalším 15 letým chlapcem první místo. Hlavní výhra činila pouhých 15 dolarů.
Po válce se rodina opět setkala a odcestovala do města Wink v Texasu. S partou kamarádů zde Roy zakládá svoji první skupinu s názvem The Wink Westerners.
Od roku 1951 vystupoval Roy v rádiu Kerb. Kapela získala podporu místních podnikatelů a díky jejich přičinění v roce 1953 poprvé veřejně vystoupili ve zmíněné radiostanici. Úspěch byl veliký, popularita stoupala a tak se jednoho dne dočkali i finanční odměny za svoje vystoupení - stalo se tak v Lions Club a skupinu tato událost motivovala natolik, že se rozhodli hudbě věnovat ještě více času a úsilí. Brzy svůj repertoár rozšířili o další písně - Wade Lee Moore a Dick Penner, dva Royovi kamarádi ze školy, složili songy "Ooby Dooby" a "Hey Miss Fannie", které se později staly velkými hity a pomohly The Wink Westerners proslavit i v širokém okolí - to už se psal rok 1955.
Na podzim se Roy zapsal na Odessa Junior College, chtěl se věnovat studiu Geologie, nakonec ale začal studovat Historii a anglický jazyk. Brzy se za Royem přestěhoval i zbytek skupiny a přejmenovali se na The Teen Kings. Už se nevěnovali tolik stylu country, nýbrž začali hrát víc a víc Rock'n'Roll. Objevili se i v místní televizní show, ve které vystoupil i Elvis a Johnny Cash. Roy se tenkrát Johnnyho zeptal, jak a kde má vydat svou desku. John mu dal číslo na Sama Philipse z Memphisu. Samozřejmě, že na něj zavolal s nadějí, že mu vydavatel pomůže, to se však nestalo - jediné, co Sam do telefonu odpověděl, bylo: "Cash neřídí moji nahrávací společnost." Zdálo se, že The Teen Kings šanci nezískají a stanou se jen kapelou vyhrávající v pár městech….

Netrvalo dlouho a o kapelu se začal zajímat podnikatel Weldon Rogers. Spolu s Chester Oliverem chtěli začít s nahráváním Roye a jeho skupiny. První záznamy byly pořízeny 4. března 1956, byly to songy "Ooby Dooby" a "Trying to get to you". 19. března 1956 si Roy v Oděse pořídil kopii nahrávky u Hollfielda, který byl nejznámější prodejce nahrávek v západním Texasu. Hollfieldovi se Royův záznam zalíbil a nechal ho zahrát jednomu známému z Memphisu přes telefon. Chlapík na druhé straně linky ho požádal o zaslání kopie nahrávky. Ten muž byl Sam Philips, vlastník Sun Records.
The Teen Kings ihned dostávají nabídku spolupráce a odjíždějí do Memphisu. Zde podepisují smlouvy a odjíždí na turné, kde vystupují s takovými rockabilly hvězdami jako např. s Johnnym Cashem, Carl Perkinsem, Sonny Burgesem a Jerry Lee Lewisem. Pomalu ale jistě se z nich stávají hvězdy.Zleva - Carl Perkins, Roy Orbison, Johnny Cash a Jerry Lee Lewis - tehdy velice populární zpěváci

Po Ooby Dooby přicházejí hity jako "In Dreams" a samozřejmě světově známá "Pretty Woman", kterou si Roy získal nesmírné množství fanynek.
Štěstí v kariéře, neštěstí v osobním životě - tak by se dala popsat další léta Orbisonova života. V roce 1966 zahynula jeho manželka Claudette při motocyklové nehodě. Roye tato událost velmi zasáhla, bohužel to však nebyla jediná smutná událost, která se během krátkého období stala. Již 2 roky po tomto neštěstí přišla další tvrdá rána - 2 ze 3 dětí Roye Orbisona uhořely při velkém požáru domu v Hendersonville. Zpěvák na chvíli přestal psát písně a zmizel z veřejného života. Smlouva uzavřená s MGM ho však donutila opět začít koncertovat.
V roce 1968 se setkal s německou dívkou jménem Barbara Jacobs. Byla to láska na první pohled, a tak se nechali oddat 25. května 1968 v Nashvillu a začali budovat nový dům, jen jeden blok od místa, kde stával původní Orbisonův dům.


Roy a Barbara - šťastní novomanželé

V roce 1973 podepsal smlouvu s Mercury Records a opět se věnoval koncertnímu turné. Špatný životní styl - nervy, únava, kouření cigaret a dlouhodobý stres - se podepsal na jeho zdraví. Začal mít problémy se srdcem, a proto podstoupil náročnou operaci. Brzy se dal do kupy a opět vyrazil do světa, často se říkalo, že je víc v zahraničí než doma. Jeho popularita neustále rostla a s hitem "Blue Bayou", kterého se prodalo přes 7 miliónů kopií, se zájem o jeho osobu zvýšil ještě víc.


Věčně usměvavý Roy - má proč být šťastný - po temném období přišly opět úspěchy v kariéře i v rodině - s Barbarou vychovává celkem už 3 syny

Po roce 1980 nahrál Roy duet "Crying" se zpěvačkou K. D. Lang, který mu přinesl ocenění Grammy. Dále se zapojil do projektu Traveling Wilburys, což bylo jedinečné seskupení několika slavných muzikantů - George Harrisona, Boba Dylena, Toma Pettiho , Jeffa Lyneho a samozřejmě Roye Orbisona. Skupina nahrála celkem 2 desky, Roy ale vystupuje pouze na první.


Traveling Wilburys - pro mnohé legendární a ojedinělé spojení 5 velkých hudebníků

Rok 1988 byl pro Roye velmi náročný. Připravoval nové sólové album, věnoval se koncertování, zpíval s TW… 6. prosince 1988 si stěžoval na bolesti v oblasti hrudníku, kolem půlnoci se mu velmi přitížilo, lékaři už mu nedokázali pomoct. Zemřel ve věku pouhých 52 let. Jeho nečekaná smrt znamenala obrovskou ztrátu pro celý hudební svět - zemřel muž s velkým hlasem a obrovským talentem. Zpěvák, kterému se dodnes nikdo nevyrovnal.


Jeho nová deska Mystery Girl, která byla vydána po zpěvákově smrti, se stala nejprodávanější v jeho kariéře, v USA se dokonce dostala do Top 10.
V lednu roku 2010 byla slavnostně odhalena hvězda s Royovým jménem na chodníku slávy v Los Angeles. Akce se zúčastnila Barbara i synové.Největší hity: Crying, Ooby Dooby, Pretty Woman, Blue Bayou, It's over, California blue, You got it, Only the lonely, In dreams, I drove all night

A ještě jedna zajímavost na závěr - Royovým velkým fanouškem byl Elvis Presley, fenomenální zpěvák pokládaný za "Krále Rock'n'rollu", který prohlásil, že Roy Orbison je nejlepší zpěvák všech dob. O tom, jestli měl Elvis pravdu, se můžete přesvědčit v následujících hudebních ukázkách. :-)


Crying
Ooby Dooby
You got it
Pretty Woman
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anny Lunden Anny Lunden | Web | 5. února 2015 v 19:46 | Reagovat

Úžasný zpěvák bezesporu byl. Ale ten sexappeal mě nějak minul...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama