Červen 2011

Kameje - ozdobte se kouskem umění!

17. června 2011 v 10:00 | Minion |  Retro oblečení a doplňky
Není to tak dávno, co jsem narazila, za výlohou jednoho zlatnictví, na krásné šperky, zdobené zajímavými, rytými portréty i jinými motivy. Dýchlo to na mne tou zvláštní nostalgií a já jsem dychtivě toužila dovědět se o té kráse mnohem víc...

Kamejky všeho druhu - jedná krásnější než druhá!

Kameje, jak se ten malý šperkařský zázrak nazývá, jsou skutečně uměleckým dílem s poměrně dlouhou a zajímavou historií. První vyřezávané kamejky začaly vznikat už v 15. a 16. století. Jejich krásou a jemností byla okouzlena i anglická královna Viktorie, která se stala jednou z hlavních průkopnicí v nošení těchto šperků. Díky ní začala obliba rytin velice rychle stoupat, staly se tak součástí šperkovnic každé dámy i slečny.

Královna Viktorie - šperky milovala

Kameje ale nebyly hned od začátku pouhou doménou žen, nosili je i muži! Je historicky doloženo, že s prvními rytinami ve šperkařském průmyslu se setkáváme už v Alexandrii okolo 300 let před Kristem. Už u starých Egypťanů se setkáváme s vytesávanými portréty, které symbolizovaly oddanost k víře, znázorňovaly etické i morální zásady tehdejších dob, zachycovaly vladaře a významné osobnosti.
V helénistické době nosily ženy portréty jako talisman, který jim měl splnit přání. Často byl vyřezávan tančící bůh Erós (syn Afrodity a Area), který ztělesňoval lásku.

Kamej s vyobrazením Eróta nebo-li Amora

Během renesance už byl zaníceným sběratelem kamejí papež Pavel II. (1417-1471). Traduje se, že ho tato vášeň připravila o život. Měl prý takovou oblibu ve vyřezávaných drahokamech a polodrahokamech, že jimi byl často doslova obvěšený. Jak víme - kameny jsou poměrně studené, a tak se prý stalo, že papež nastydl a na následky nemoci zemřel.

V alžbětínské době (1533 - 1603) se již dámy předbíhaly v tom, kdo bude mít více kamejí. Půvabné šperky tak zažily neuvěřitelný boom.

Vyřezávanými motivy byl prý okouzlen i samotný Napoleon, který v 18. století nechal postavit speciální školu pro výuku řezbářských prací. Popularita kamejí rostla až do 19. století, nošeny byly i na začátku 20. st., v současné době je jejich prodej spíše v útlumu, přesto se dají sehnat i nyní překrásné kousky.

Z čeho je kamejka vyrobena?
Kameje jsou často vyřezávány do polodrahokamů, mušlí, lávy, skla. Dříve ručně, nyní se setkáváme i s laserovou výrobou. Dražší materiály jsou v případě bižuterie nahrazeny plastem, na kráse to ale neubírá, pokud je zpracování kvalitní.
Ruční výroba kameje - dnes už ne tolik rozšířená


Motivy
Motiv je vždy vypouklý. Setkáváme se často s vyobrazením bohů, mladých žen i mužů z profilu, růží, králů, zvířat. Kameje bývají zasazeny do zdobených obrouček a nošeny jako náhrdelník, prsten či brož. Barva je ve většině případů kontrastní - setkáváme se s tmavším pozadím a světlejší rytinou.


Kde koupit?
Skvostné kousky lze sehnat v prodejnách se starožitnostmi, cena však bývá v řádech tisíců i desetitisíců - záleží na stáří, kvalitě, zachovalosti, materiálu. S podstatně levnějšími šperky se můžeme setkat ve zlatnictvích, výběr je však omezený, vzhledem k tomu, že dnes už není nošení podobných šperků tak časté (což je škoda), nejlevější variantu pořídíme v obchodech s bižuterií - nemůžeme se sice spoléhat na extra kvalitu a hodnota šperku asi nebude valná, přesto s takovým šperkem naděláte jistě mnoho parády... Sehnatelnost je horší, zato efekt obrovský! Málo lidí má dnes takový šperk

Kamejka za 10 000 Kč, ruční výroba, stříbro:
Prsten s kamejí, který jsem "ulovila" v hradeckém OC Atriu v prodejně Gate za 38 Kč