Březen 2011

Empire State Building - pýcha New Yorku

11. března 2011 v 13:54 | Minion |  Ostatní
Co se vám vybaví pod pojmem New York? Zřejmě obrovské město plné obchodů, korpulentních Američanů a všemožných budov - zejména mrakodrapů. O jednom mrakodrapu dnes bude řeč. Patří totiž mezi dominanty New Yorku a je pravděpodobně nejslavnější budovou města, které údajně nikdy nespí. Představuji vám:


Empire State Building

Současnost
Empire stojí na 5. Avenue již 81 let. První základy byly položeny 22. ledna 1930. Na stavbě pracovalo mnoho dělníků, kteří dennodenně nasazovali své životy při práci, jelikož nebyli absolutně jištění a mohli se tedy zřítit z výšky několika desítek metrů volným pádem. Údajně jich tam pracovalo kolem 3000, těch, co se zabili, bylo "pouhých" 5. Z tohoto období existuje celá řada úžasných snímků, nejznámější fotografie je asi ta s partou mužů, kteří zrovna odpočívají a obědvají na traverze v obrovské výšce.

Není nad to si zápalit pár desítek metrů nad zemí!

A také si dát šlofíka...

Mrakodrap byl dokončen během 1 roku a 45 dní, celková stavba byla hotova 1. května 1931 - v tento den nastalo také slavnostní otevření. Ještě 40 let po dostavení byla Empire S. Building oficiálním nejvyšším mrakodrapem na světě. V 70. letech její výšku překonala Dvojčata - konkrétně severní věž Světového obchodního centra.

Náklady na postavení takovéto budovy byly vyčísleny na téměř 41 milionů dolarů, docela levné, že?
Ovšem ani takto slavná stavba se neobešla bez neštěstí. V roce 1945 narazilo armádní letadlo do 79. patra, jelikož byla hustá mlha a tím pádem nízká viditelnost. Budova odolala, s pilotem to možná dopadlo hůře.
1945 - náraz bombardéru do ESB

Empire State Building se objevila v minimálně 90 filmových snímcích a je bezesporu jednou z největších turistických atrakcí v NY.

I slavný King Kong si dal se svou láskou rande na ESB

Max Raabe and Palast Orchester - návrat 20. let 20. století?

4. března 2011 v 22:05 | Minion |  Hudba
Znáte to - někdo nazpívá nějakou písničku, která se stane hitem a za nějaký čas nám rádia servírují i její modernější, zremixovanou verzi. Díky remixům známých melodií a populárních songů se už na světě proslavilo mnoho lidí. Max Raabe je jedním z nich... Ovšem je tu jeden zásadní rozdíl - Max předělává slavné pecky do podoby, která připomíná období 20. let minulého století

Max Raabe a jeho banda hudebníků s názvem Palast Orchester působí na hudební scéně již kolem 20 let. Prvotní myšlenka vytvoření skupiny, která by tvořila hudbu podobnou 20. - 30. létům, vznikla již v roce 1986 - v době, kdy Max studoval na Univerzitě umění v Berlíně. Po shromažďování různých starých nahrávek a odposlouchávání tehdejší techniky hraní i zpěvu konečně vystoupili se svým uměním - objevili se na jednom berlínském plese, kde se ukázali veřejnosti a sklidili ovace.


Palast Orchester se postupně zvětšoval - kromě původních studentů a Maxových přátel se přidávali další noví hudebníci.
Max nejprve zpíval pouze německy, jednalo se o přezpívávání původních jazz-swingových skladeb a také zpívání své vlastní tvorby. Později svůj repertoár rozšířil i o předělávky obrovských hitů - např. si troufnul na písně od Britney Spears, Toma Jonese, Queen, Robbieho Williamse a vytvořil opravdu originální hudební hahrávky, které dodávají pocit, že musely vzniknout již před 90 lety.
Max Raabe a jeho orchestr se stávají stále známějšími, jejich písně se objevují u filmů, divadelních vystoupení. U nás jsem se s touto hudbou setkala u upoutávek na filmy (Prima Cool) i na soutěž krásy Miss.


Ukázky tvorby:

Around the world


Mambo number 5


Tained Love


We will rock you