Marlon Brando - navždy bossem filmového plátna

14. ledna 2011 v 18:33 | Minion |  Herci
Uhrančivý pohled, vlasy nedbale rozlítané a tajuplný úsměv... to je jen pár věcí, kterými by se dal charakterizovat muž, který se navždy zapsal do dějin jako jeden z nejúspěšnějších herců všech dob.

MARLON BRANDO


*3.4. 1924   †1.7. 2004Marlon_Brando


Marlon Brando se narodil 3. dubna 1924 v Omaze ve státě Nebraska. Dětství a rané mládí prožil v Illinois, kde později studoval vojenskou akademii. Nebyl však dobrým studentem a ze školy byl vyhoštěn. Nějakou dobu se živil jako pomocník při kopání příkopů - tuto práci dělal až do chvíle, kdy mu otec nabídnul financování dalšího studia. Mladý Brando se chytil příležitosti a přestěhoval se do New Yorku, kde se začal učit herectví. Jeho velkou inspirací byla Stella Adlerová, která v něm vzbudila vášeň pro literaturu, divadlo i hudbu. Jeho prvním hereckým debutem byla role ve hře I Remember Mama (1944) na Broadwayi. Dočkal se velmi pozitivních kritik a začal být považován za velice nadějného herce.
Největší slávu na divadelních prknech mu přinesla role násilníka Stanleye Kowalskiho v roce 1947 ve hře A Streetcar Named Desire (Tramvaj do stanice Touha).
maly_marlon_brando
Malý Marlonek na poníkovi, tehdy ještě netušil, jakou udělá díru do světa

V roce 1950 si mladého herce konečně všiml také Hollywood, Marlon natočil svůj první film s názvem Men, kde si zahrál ochrnutého veterána po druhé světové válce. Následoval velký divácký úspěch a následné zfilmování Tramvaje do stanice Touha v roce 1951, tento film byl natolik úspěšný, že byl oceněn čtyřmi Oscary! Brandova kariéra se rozjela na plné obrátky. Díky své pohledné tváři a charismatickému vystupování si začal získávat milióny fanynek po celém světě. Následovaly filmy Viva Zapata! (1952), Julius Caesar (1953) a motorkářské drama Divoch.
Marlon_Brando_Julius_Caesar
Ave Caesar, Ave Marlon!
V 60. letech minulého století začala hvězda M. Branda rychle klesat, stalo se tak po natočení méně kvalitních filmových snímků. Marlon se začal více angažovat v boji proti rasismu, podporoval Indiány i obhajoval práva černošského obyvatelstva, vybízel ostatní Američany, aby byli tolerantní vůči jiným národům. Herecký comeback přišel až v roce 1972, kdy byl obsazen do role mafiánského bosse Dona Vita Corleone. Za tuto roli získal dokonce i Oscara, pro kterého si osobně odmítnul dojít. Ztvárněním role Dona Vita Corleone se navždy zapsal mezi největší herecká esa všech dob a film dodnes patří mezi nejúspěšnější filmové skvosty všech dob. Další velké role na sebe nenechaly dlouho čekat - Marlon si zahrál v Apokalypse, Supermanovi či v Posledním tangu v Paříži.
Marlon_Brando_Vito_Corleone
Charismatický, inteligentní, nekompromisní - Marlon Brando ve své životní roli Vita Corleone ve filmu Kmotr

Herec měl za svůj život celkem 3 manželky a 9 dětí. Jeden z jeho synů byl odsouzen za vraždu, což Marlona velmi zarmoutilo a možná proto se začal vyhýbat veřejným akcím a naprosto se izoloval od okolního světa. Občas si střihnul vedlejší roli, málokdy souhlasil s pozváním do televize, rozhovory neposkytoval téměř žádné.

Marlon_Brando_s_Marilyn_Monroe
Marlon vystřídal za svůj život mnoho žen, jednou z jeho milenek byla i Marilyn Monroe

Začal mít velké potíže s nadváhou, později už byl silně obézní. Jeho srdíčko dobilo 1. 7. 2004, krátce před natočením životopisného filmu o hercově životě. Dožil se krásných 80 let a zapsal se do dějin jako nejúspěšnější a největší herec 20. století.
Marlon_Brando_ve_stari
Ve stáří - nemocný a osamocený, fanoušci ho ale neopustili, navždy na něho budou vzpomínat jako  na krále stříbrného plátna...Scéna z filmu Kmotr, Marlon Brando jako don Vito Corleone:


Informace čerpány z http://www.biography.com.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Venca Venca | Web | 24. ledna 2011 v 17:13 | Reagovat

jj, byl to nekorunovaný král Hollywoodu a myslím, že i v 60. letech natočil dost zajímavých snímků, které rozhodně nezpůsobovaly ztrátu popularity.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama