Český jazyk - naše bohatství, které bychom měli opatrovat

17. ledna 2011 v 19:49 | Minion |  Já, blog a vše, co mě zajímá
I když se psaní článků na téma týdne věnuji málokdy, dnes jsem neodolala. Patřím mezi velké vlastence, proto miluji vše, co patří k naší zemi - k České republice. Máme nádhernou zemi s překrásnou přírodou, kulturou a hlavně s bohatou minulostí. Mnoho lidí pro naši vlast zemřelo, bránilo její malebné území do rozedrání těl. Statečně a hrdě bojovali za lepší budoucnost. Bili se s hrdostí a pýchou, jež chovali k místu, které jim bylo tolik blízké - k místu, kde se narodili.
Několikrát jsme přišli o území, pocítili jsme zradu, trpěli jsme a dokonce nás chtěli připravit i o naši mluvu - o ten krásný, hravý a půvabný český jazyk, o ten, který teď mnoho lidí proklíná a neváží si ho pro jeho údajnou komplikovanost.
Ostuda jsi, český člověče, když opovrhuješ naším rodným jazykem! Vždyť by si měl být na něho hrdý, měl by si každé slůvko vyřknout s důležitostí a posílat ho dál, k dalším lidem, aby se na něho nezapomnělo! Rozvíjej naši mluvu, pečuj o ni, aby dál košatěla, vyvíjela se a nezanikala. Je to dar, který jsme dostali od našich předků, naše babičky a dědečkové naučili mluvit naše maminky a tatínky - a ti zase zbavili němoty nás, potomky. Dali nám důvěru, nesmíme je zklamat, nesmíme nikomu dovolit, aby nás připravil o jeden z našich národních pokladů.
Namítáš, že je jazyk těžký? Žádáš o zjednodušení? Proč?! Pokud je chuť a zájem, neexistuje nic složitého, co by nešlo vyřešit. Stačí si zapamatovat pár pravidel, věnovat se studiu. Čeština není komplikovaná, je to pouze o lidech, o jejich píli a vůli umět pravopis. Mám pochopení k cizincům - ano, trvá mnoho let než se naučí mluvit plynule, ale znám ty, co to dokázali a nyní český jazyk dokonale ovládají a nedělá jim to problém. Víte proč? Protože si moc přáli naučit se takto brebentit, chtěli umět jednu z nejkrásnějších řečí světa.
Chyby nejsou pěkné, ale člověk je tvor omylný, proto neodsuzujme někoho za špatný pravopis či výslovnost. Buďme kolegiální a tolerantní, upozorněme chybujícího - ale decentně, chybovat je lidské a ponaučující.

cr


Příběh, který mě zaujal
Je to už několik let, kdy na naši ZŠ, kde jsem se tehdy vzdělávala, zavítala jedna postarší paní. Byla to velmi vážená návštěva, přivítali jsme ji tehdy i sborovým zpěvem a učitelé ji ochotně vzali mezi sebe a ukazovali způsob výuky a vybavení školy. Tato paní se také aktivně účastnila hodin a vyprávěla nám o svém osudu. Byla jednou z 669 dětí, které byly před druhou světovou válkou zachráněny sirem Nicholasem Wintonem. V Česku tato dáma strávila pouhých pár let svého raného dětství, pak byla odvezena do Londýna, kde si ji převzala adoptivní rodina. Celý život prožila v zahraničí, přesto svoji rodnou řeč nezapomněla a všechny nás překvapila tím, jak skvěle si pamatovala česká slůvka. Je vidět, že mateřský jazyk se nezapomíná.

winton_train
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Labanda © Labanda © | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 20:16 | Reagovat

krásný příští pondělí se najdeš v mém vlastním žebříčku na článek téma týdne ;-) každej týden ho dělám tak tě tam zařadim snad neva a děkuju za pochvalu blogu a snad si to vybereš ;-) :-)

2 lentilka53 lentilka53 | Web | 20. února 2011 v 12:05 | Reagovat

hezký blog :-)

3 Minion Minion | 21. února 2011 v 0:11 | Reagovat

[2]:Děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama