Leden 2011

Český jazyk - naše bohatství, které bychom měli opatrovat

17. ledna 2011 v 19:49 | Minion |  Já, blog a vše, co mě zajímá
I když se psaní článků na téma týdne věnuji málokdy, dnes jsem neodolala. Patřím mezi velké vlastence, proto miluji vše, co patří k naší zemi - k České republice. Máme nádhernou zemi s překrásnou přírodou, kulturou a hlavně s bohatou minulostí. Mnoho lidí pro naši vlast zemřelo, bránilo její malebné území do rozedrání těl. Statečně a hrdě bojovali za lepší budoucnost. Bili se s hrdostí a pýchou, jež chovali k místu, které jim bylo tolik blízké - k místu, kde se narodili.
Několikrát jsme přišli o území, pocítili jsme zradu, trpěli jsme a dokonce nás chtěli připravit i o naši mluvu - o ten krásný, hravý a půvabný český jazyk, o ten, který teď mnoho lidí proklíná a neváží si ho pro jeho údajnou komplikovanost.
Ostuda jsi, český člověče, když opovrhuješ naším rodným jazykem! Vždyť by si měl být na něho hrdý, měl by si každé slůvko vyřknout s důležitostí a posílat ho dál, k dalším lidem, aby se na něho nezapomnělo! Rozvíjej naši mluvu, pečuj o ni, aby dál košatěla, vyvíjela se a nezanikala. Je to dar, který jsme dostali od našich předků, naše babičky a dědečkové naučili mluvit naše maminky a tatínky - a ti zase zbavili němoty nás, potomky. Dali nám důvěru, nesmíme je zklamat, nesmíme nikomu dovolit, aby nás připravil o jeden z našich národních pokladů.
Namítáš, že je jazyk těžký? Žádáš o zjednodušení? Proč?! Pokud je chuť a zájem, neexistuje nic složitého, co by nešlo vyřešit. Stačí si zapamatovat pár pravidel, věnovat se studiu. Čeština není komplikovaná, je to pouze o lidech, o jejich píli a vůli umět pravopis. Mám pochopení k cizincům - ano, trvá mnoho let než se naučí mluvit plynule, ale znám ty, co to dokázali a nyní český jazyk dokonale ovládají a nedělá jim to problém. Víte proč? Protože si moc přáli naučit se takto brebentit, chtěli umět jednu z nejkrásnějších řečí světa.
Chyby nejsou pěkné, ale člověk je tvor omylný, proto neodsuzujme někoho za špatný pravopis či výslovnost. Buďme kolegiální a tolerantní, upozorněme chybujícího - ale decentně, chybovat je lidské a ponaučující.

cr

Marlon Brando - navždy bossem filmového plátna

14. ledna 2011 v 18:33 | Minion |  Herci
Uhrančivý pohled, vlasy nedbale rozlítané a tajuplný úsměv... to je jen pár věcí, kterými by se dal charakterizovat muž, který se navždy zapsal do dějin jako jeden z nejúspěšnějších herců všech dob.

MARLON BRANDO


*3.4. 1924   †1.7. 2004Marlon_Brando


Marlon Brando se narodil 3. dubna 1924 v Omaze ve státě Nebraska. Dětství a rané mládí prožil v Illinois, kde později studoval vojenskou akademii. Nebyl však dobrým studentem a ze školy byl vyhoštěn. Nějakou dobu se živil jako pomocník při kopání příkopů - tuto práci dělal až do chvíle, kdy mu otec nabídnul financování dalšího studia. Mladý Brando se chytil příležitosti a přestěhoval se do New Yorku, kde se začal učit herectví. Jeho velkou inspirací byla Stella Adlerová, která v něm vzbudila vášeň pro literaturu, divadlo i hudbu. Jeho prvním hereckým debutem byla role ve hře I Remember Mama (1944) na Broadwayi. Dočkal se velmi pozitivních kritik a začal být považován za velice nadějného herce.
Největší slávu na divadelních prknech mu přinesla role násilníka Stanleye Kowalskiho v roce 1947 ve hře A Streetcar Named Desire (Tramvaj do stanice Touha).
maly_marlon_brando
Malý Marlonek na poníkovi, tehdy ještě netušil, jakou udělá díru do světa

V roce 1950 si mladého herce konečně všiml také Hollywood, Marlon natočil svůj první film s názvem Men, kde si zahrál ochrnutého veterána po druhé světové válce. Následoval velký divácký úspěch a následné zfilmování Tramvaje do stanice Touha v roce 1951, tento film byl natolik úspěšný, že byl oceněn čtyřmi Oscary! Brandova kariéra se rozjela na plné obrátky. Díky své pohledné tváři a charismatickému vystupování si začal získávat milióny fanynek po celém světě. Následovaly filmy Viva Zapata! (1952), Julius Caesar (1953) a motorkářské drama Divoch.
Marlon_Brando_Julius_Caesar
Ave Caesar, Ave Marlon!
V 60. letech minulého století začala hvězda M. Branda rychle klesat, stalo se tak po natočení méně kvalitních filmových snímků. Marlon se začal více angažovat v boji proti rasismu, podporoval Indiány i obhajoval práva černošského obyvatelstva, vybízel ostatní Američany, aby byli tolerantní vůči jiným národům. Herecký comeback přišel až v roce 1972, kdy byl obsazen do role mafiánského bosse Dona Vita Corleone. Za tuto roli získal dokonce i Oscara, pro kterého si osobně odmítnul dojít. Ztvárněním role Dona Vita Corleone se navždy zapsal mezi největší herecká esa všech dob a film dodnes patří mezi nejúspěšnější filmové skvosty všech dob. Další velké role na sebe nenechaly dlouho čekat - Marlon si zahrál v Apokalypse, Supermanovi či v Posledním tangu v Paříži.
Marlon_Brando_Vito_Corleone
Charismatický, inteligentní, nekompromisní - Marlon Brando ve své životní roli Vita Corleone ve filmu Kmotr

Herec měl za svůj život celkem 3 manželky a 9 dětí. Jeden z jeho synů byl odsouzen za vraždu, což Marlona velmi zarmoutilo a možná proto se začal vyhýbat veřejným akcím a naprosto se izoloval od okolního světa. Občas si střihnul vedlejší roli, málokdy souhlasil s pozváním do televize, rozhovory neposkytoval téměř žádné.

Marlon_Brando_s_Marilyn_Monroe
Marlon vystřídal za svůj život mnoho žen, jednou z jeho milenek byla i Marilyn Monroe

Začal mít velké potíže s nadváhou, později už byl silně obézní. Jeho srdíčko dobilo 1. 7. 2004, krátce před natočením životopisného filmu o hercově životě. Dožil se krásných 80 let a zapsal se do dějin jako nejúspěšnější a největší herec 20. století.
Marlon_Brando_ve_stari
Ve stáří - nemocný a osamocený, fanoušci ho ale neopustili, navždy na něho budou vzpomínat jako  na krále stříbrného plátna...Scéna z filmu Kmotr, Marlon Brando jako don Vito Corleone:


Informace čerpány z http://www.biography.com.

Šťastný nový rok 2011!

1. ledna 2011 v 0:01 | Minion |  Ostatní
Rok 2010 rychle uplynul a už nás vítá nový - s dvěma jedničkami na konci. Přeji, aby byl šťastný a přinesl vám - milí čtenáři - mnoho úspěchů!

Se srdečným pozdravem,
Minion

oslava