Listopad 2010

Vločka

16. listopadu 2010 v 18:51 | Minion |  Já, blog a vše, co mě zajímá
Zvláštní ticho. Zamrazilo ho v zádech. Co se to děje? Obloha se zešeřila, jen matně se již daly rozeznat špičky stromů v dáli, noc se blíží. Dnes to ale nebude noc stejná jako ty předchozí - něco se stane, on to také cítil, věděl to.
Měsíční paprsky nyní osvítily pěšinu. Byly tlumené - to proto, že věčnému příteli Země nebylo dovoleno zcela nakouknout dolů z šedých oblaků. Najednou jakoby teplota klesla o několik stupňů, nastala krutá zima.

luna_oblaka
Přidal do kroků, semtam zaškrontaly jeho podrážky o kamínky. Ohlížel se, děsilo ho to podezřelé ticho. V duchu si představoval příchod do teplého domova, už aby se tak stalo! Hluboce vydechoval, bílé obláčky páry se mu pomalu vzdalovaly od úst a mizely v té večerní šedi.
Vyšel z lesa, pěšina se stáčela jako had a mizela kdesi v poli. Krajina byla nehostinná. Pár suchých stébel, mnoho kamení, zlámané větve již zarostlé v zažloutlé trávě - to vše působilo v té tmě ještě mnohem strašidelněji. Najednou se zvedl chladný vítr. Ó jak by se dnes hodila ta teplá šálka od maminky, která mu byla ještě nedávno k smíchu a připadala mu nenositelná kvůli prapodivným napleteným tvarům. Trochu ho píchlo u srdce, když si vzpomněl na maminčin radostný výraz v obličeji, když mu předávala své dílko. Tu šálku mu upletla z lásky a on ji ledabyle pohodil v pokoji. Nevděčník.
Na zemi se objevila bílá jinovatka, pod nohama to při chůzi křupalo. I kalužiny již měly ledový župánek, jež se lesklo jako to nejkvalitnější sklo. Že by mrzlo? Pravděpodobně ano. Byl první mráz a zrovna dnes - když měl ještě tolik cesty před sebou, nešťastník!
Okolí se stále víc a víc ponořovalo do tmy, ticho neustávalo. Oblaka se ještě víc nakupila. Chlapec vzhlédl k obloze. Cosi třpytivého se pohupovalo nad jeho užaslým obličejem. Vždyť to je první sněhová vločka! I natáhl ruce s prosebným výrazem k nebesům a čekal. Vločka ještě několik desítek vteřin elegantně poletovala a nakonec se snesla na jeho modré rukavice. Byla krásná, obrovská a nádherně se blyštila.

vlocka
Klučina se rozběhl - o tu nádheru se přeci musí podělit s rodinou! Utíkal, co mu síly stačily. V ručce držel ten skvost. Z hlubin černě se vynořil dům, svítilo pouze jedno okno, před domem postávali lidé. Rozpoznal svého tatínka, jehož oči bolestně a plny slz nepřítomně hleděly do prázdna. Ticho... Mrazení v zádech... Co se to děje? Kde je maminka? Chlapec se podíval na svou ručku. Vločka zmizela, místo ní mu po dlani stékala velká krůpěj vody, vypadala jako slza, slza žalu...
Ticho... Už navždy...

ruka_slza
Zdroje obrázků:

Pin-up ladies - slečny, které pobuřovaly i okouzlovaly

13. listopadu 2010 v 22:58 | Minion |  Retro styl
Byly všude, byly žádané, byly krásné a především velice provokativní - byly to prostě Pin-up girls!


pinup_black

Dívka s buldočkem a vším, co k pin-up patřilo


Každá doba má své zvláštnosti a nezapomenutelné symboly, 20. století bylo revoluční, přineslo nový pohled na svět, na život. Velice oblíbená byla provokace, originalita - touha vystoupit z anonymity, provokovat společnost... To vše nejlépe vyjádřil film, který minulé století ovládl - ve 30. letech se v něm začaly objevovat načesané, nastrojené krasavice, po kterých muži šíleli a ženy se herečky snažily napodobovat. Toho si všimli i bussinesmani, či-li lidé, kteří se snažili udělat vše pro to, aby se jejich výrobky či služby staly žádanými a masově prodávanými - tak se zrodil nápad zviditelnit produkty zvláštním obrázkem.
Nejdříve se obrázky vyzývavých slečen začaly objevovat na hlavních stránkách různých časopisů, jež četli nejen muži, ale i ženy, které snily o tom stát se jednou z krásek. Pánové stránky s dívkami vytrhávali a zdobili si s nimi zdi pokojů i interiéry aut - proto se začalo říkat slečnám z obrázků Pin up, což v překladu znamená "připevnit sponkami". Později se Pin up objevily i v reklamě na Coca-Colu.

cocacolapinup
Reklama na Coca-Colu z 50. let - brali byste dnes taky takovou propagaci oblíbeného nápoje?


Pin up girls se staly velmi oblíbené také u vojáků. Tehdy si je kluci kreslili na trupy letadel (např. ve filmu Pearl Harbor je jedna taková scéna), na zbraně, na dopravní prostředky...

pinup_na_letadle
Voják kreslí na jedno z letadel Pin up slečnu - ve 40. letech velice populární "koníček"


Mezi Pin up holky patří také mnoho tehdejších celebrit - např. Marilyn Monroe, Greta Garbo, Judy Garland, Rita Hayworth...

marilyn_monroe_pinup
Marilyn ve své nejslavnější póze "To jenom větříček"

Jak vypadá Pin-up obrázek?
Bývá často kreslený, nikdy na něm nesmí být ukázána přímá nahota - vše musí být pouze naznačeno (prasklý podvazek, vítr nadzvedávající sukni...), dívky mají strojený úsměv, pečlivě upravené vlasy, rudou rtěnku, vysoké podpatky, sexy oblečení

Pin-up i nyní?
V současné době se některé ženy snaží obnovit kult Pin-up, oblékají se jako ony, líčí se i češou se stejně. Setkat se s nimi lze na různých retro akcích, sjezdech old vozidel atp. Pin-up obrázky už nejsou hlavně kreslené, ale velice často se objevují i klasické fotografie. Některé novodobé obrázky jsou ale už trochu vyzývavější a odvážnější než ty v první polovině 20. století.

DitaVonTeese
Dita Von Teese - jedna ze současných Pin-up Girls

Zařizujeme pokoj v retro stylu 2. díl

7. listopadu 2010 v 0:01 | Minion |  Retro bydlení
V prvním díle rubriky Zařizujeme pokoj v retro stylu jsme si ukázali, jak vypadá takový klasický pokoj let 1930 - 1940. Dnes se podíváme na směr nazvaný Art Deco, který se poprvé objevil na začátku 20. století - největší popularita Art Deca byla ve 20. - 30. letech.

Co to je Art Deco?
AD je směsice kubismu, secese a futurismu. Projevuje se velmi jednoduchými, strohými liniemi. Tenkrát bylo projevem velké modernizace, přinášelo nový pohled na umění.

Co je typické pro AD:
kožené sedačky i křesla, z barev se uplatňovaly nejvíce bílá, černá, zlatá, hnědá, bordó a červená, ostré a jednoduché linie nábytku - objevovaly se ale i na umění, bronzové sochy a lampičky, dřevěný nábytek, velká zrcadla (často kulatá nebo s širokým rámem), dlouhé a těžké závěsy, parketová nebo mramorová podlaha, případně bílá dlažba s černými detaily

AD v architektuře:
Typickými Art Deco stavbami jsou např. Empire State Building, Chrysler Building, v ČR je to např. hotel Alcron.

empire_state_building
I když nevlastníte vilku nebo byt ze 30. let, můžete si ve stylu Art Deco zařídit i pokoj v moderním domku či paneláku. Mnohdy k tomu stačí jen pár věcí, doplňků a budete se cítit jako ve 30. letech. Co by ale nemělo v takovém pokoji chybět?

1.) Stěny byly většinou vždy bílé, proto neexperimentujte s barvami a dejte přednost klasice.

2.) Pověste dlouhé závěsy, nejlépe v červené či zlaté barvě.

cervene_zavesy_artdeco
3.) Pokud budete pokoj využívat také ke spaní, vyberte pohodlnou postel. Může to být klasická válenda (tu lze případně zakrýt přehozem v barvě např. závěsů) nebo postel s čelem.

postel_artdeco
4.) V interiéru by neměly chybět zrcadla - pro AD byla typická kulatá nebo hranatá se širokým, zdobeným rámem.

zrcadlo_artdeco
5.) Na stěny pověste větší obrazy nebo zarámované plakáty. Oblíbené byly ty s motivem žen či mužů - v jednoduchých liniích.

obraz_artdeco
6.) Jestliže chcete v pokoji pohovku, volte koženou nebo koženkovou. Chybí-li vám finanční prostředky, postačí vám jakýkoli starý gauč, na který položte přehoz opět v barvě např. závěsů nebo ostatních doplňků.

art_deco_sofa
7.) Asi nejvíce oblíbeným doplňkem do AD pokojů byly bronzové sochy a lampičky. Podobné lze sehnat v obchodech se starožitnostmi, mnoho jsem jich také viděla na Aukru a v bazarech. PC ale bývá v řádech několika tisíc :-(

soška_bronzová
lampa
8.) Křesla v zámeckém stylu - ano, ty opravdu letěla, nyní se dají sehnat podobná ve velkých obchodních domech s nábytkem, pokud chcete ty pravá, starožitná, tak hledejte opět v Antik prodejnách či na Aukru.

křeslo_art_deco
9.) Toaletní stoleček - neměl by chybět v pokoji každé dámy a slečny, klasický je dřevěný, často s kulatým zrcadlem.

toaletka_artdeco
10.) Květiny byly také oblíbené - nejvíce tchýnin jazyk a ostatní velkolisté.

sanseveria_art_deco
11.) Ostatní doplňky - vysoké vázy, skleněné doplňky, fotografie s dobovými motivy v ozdobných rámečcích a další...

ramecek_fotografie_artdeco
Ukázky AD pokojů

art_deco_interier1
AD_pokoj
Doufám, že se vám dnešní díl líbil a těšíte se na další, který jistě bude následovat :-) (jinak tato rubrika slouží nejen k tomu, jak zařídit pokoj, ale především můžete vidět, jak se dřív bydlelo)

Kabáty - nadčasovost v každé nitce

4. listopadu 2010 v 18:27 | Minion |  Retro oblečení a doplňky
Zima se pomalu, ale nezadržitelně blíží. Venku začíná být krapet chladno, občas zaprší či spadne nějaká ta sněhová vločka. Patříte také mezi ty, co začínají uvažovat o koupi nějakého teplejšího oblečení? Pak je možná právě pro vás určen tento článek.

Letos je "in" kabát - možná jste to už zaslechli, či zahlédli v nějakém tom módním magazínu. Skutečnost je ale taková, že kabáty jsou prakticky "in" neustále, ať si pořídíte jakýkoli, vždy zabodujete. Černý, bílý, tvídový, šedý, barevný? Je jen na vás jaký si vyberete. Nepsaným pravidlem ale je, že by měl vždy přesně padnout a jemně kopírovat postavu.

Nyní ale pryč od současnosti - na tu se ještě dostaneme. I takový kabát má totiž docela pestrou historii a spolu s člověkem již po světě nějaký čas chodí.

Lidstvo už používá teplejší svrchní část oblečení od nepaměti. Dříve však měli poměrně neforemný tvar a klasický kabát to nepřipomínalo ani omylem. První pokrok by se dal datovat do 19. století. Velký dík patřil zejména armádě - první sáčka a kabáty začali nosit právě vojáci. Typické bylo zdobení knoflíčkama, dvouřadé zapínání a pevná látka, která dobře držela teplo a vojákům tak nebyla zima. Klasickým průkopníkem byl známý Napoleon Bonaparte, později také oficíři Rakousko-Uherska i samotní panovníci. A jak už to tak bývá - když mají něco vysoce postavení lidé, chtějí to i ti ostatní. Popularita kabátu tak začala strmě stoupat nahoru. Později už nebyly doménou mužů, ale i žen. Samozřejmě - rozdíl byl markantní. Pánové se odívali do kabátů jednoduchého střihu, většinou tmavých barev a dámy dávaly přednost svrchníku se zdobením a kožešinkami.

NapoleonBonaparte
Napoleon a jeho svrchník, 1802

Největší rozmach kabátů přichází ve 20. století, nejvíce ve 30. - 50. letech. V tomto období už kabát nejvíce připomíná ten současný. Výrazné jsou zejména límce, opět se často zdobí pravými kožešinami různých zvířat. Najednou ho mají téměř všichni, stává se nedílnou součástí šatníků mužů i žen. Objevuje se pestrá paleta vzorů, barvy zůstávají tlumené. Typické jsou velké knoflíky, u dam často v černé či zlaté barvě. V druhé polovině 20. století dostává kabát modernější vzhled, nosí se v různých délkách, často se oblékají kabáty puntíkaté, barevné.


1930_kabatek
Kabát ve stylu 30. let 20. století

 V současnosti se nosí jakýkoli typ kabátku, záleží na majiteli/ce, co se mu/jí líbí. Módní návrháři se snaží pouze mluvit do barev, které budou v daném období "frčet" (v roce 2010 je to především tzv. velbloudí barva).

současnost
 Kabát klasického střihu se dá považovat za součást "retro" šatníku, retro jsou především ty tvídové, s pepita vzorem, puntíkaté, kostičkované, proužkaté. Klasikou klasik je kabát černý.

kabat_retro
Kde koupit kabát?
New Yorker, Kenvelo, H&M, C&A, Zara, Orsay, Promod - ceny většinou do 2000 Kč