Perly - elegance z hlubin moře

31. října 2010 v 12:47 | Minion |  Retro oblečení a doplňky
Ano, přiznám se hned na začátku... Název článku není tak úplně přesný - kromě mořských perel máme i ty sladkovodní říční, ale takhle to prostě znělo lépe

Perly jsou samostatnou kapitolou šperkařského průmyslu. Jejich neobvyklá krása a čistota uchvátila již Římany a dokonce i Kleopatru. Po mnoho staletí patřily mezi nejdražší dárky, které byly často dávány panovníkům, královnám a jiným významným osobnostem.
Elizabeth I.
Královna Elizabeth I. perly milovala - kromě šperků nosila i šaty s perlovým zdobením.

V novodobé historii se staly symbolem lásky, velice často se objevovaly na snubních prstenech. Doslova boom zažily perly ve 20. století - snad každá žena toužila mít pověstnou šňůru perel, velkou zásluhu na popularizaci tohoto šperku nesly zejména filmové hvězdy - ano, byl to právě film, který zviditelnil krásu lesklých perel. Která žena se v té době nechtěla podobat půvabné Marilyn, Grace nebo Ritě? Všechny! A jelikož perly patřily mezi oblíbené podtrhovače krásy výše zmiňovaných žen, staly se žádané i mezi obyčejnými ženami.
Marilyn_Monroe

Božská Marilyn se stejně božským náhrdelníkem

Ne každá si ale mohla dovolit pravé mořské perly, které dodnes patří do cenově vyšší kategorie, a tak začaly být hojně používány perly sladkovodní. Kromě toho se už perly přestaly sálodlouze hledat po dnech vodních ploch, ale začaly se zakládat farmy, kde se chovají perlorodky, do kterých je cíleně vkládán cizí předmět (nejčastěji zrnko písku, kus perleti) a za pár let jsou vyloveny, otevřeny a výsledný produkt sbírán (předmět je obalován perletí, za několik let je v perlorodce hotová perla). S perlami se můžeme setkat i v bižuterii, ovšem už se nejedná o perly v pravém slova smyslu, bavíme se o pouhých napodobeninách z plastu či skla.

Perlový set = nadčasovost, čistota, elegance

Perlový set představuje klasiku, nadčasovost a prudkou eleganci, ostatně to věděly i naše babičky :-)

V dnešní době zažívají perly spíše prodejní útlum, nejvíce žádané jsou nyní šperky se zirkony. Věřím ale, že jejich čas znovu přijde. Proč ale čekat na to, až je zase budou mít všichni?! Buďte originální a noste je už teď!


Tip na (nejen) vánoční dárek pro maminku/babičku/přítelkyni:
Kromě klasických šperků z perel můžete darovat také samotnou neotevřenou perlorodku. Dotyčná žena si pak svoji vlastní perličku vyloví z útrob tohoto mlže (ten je mrtvý, zakonzervovaný v alkoholu) a perličku potom vloží do přívěsku, který bývá součástí sady. Originalita zaručena, cenově vás tento dárek vyjde do 400 Kč, bohužel je horší sehnatelnost, hledejte na internetu pod názvem Wish pearl, perla přání atd...

Perla přání
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 JiK JiK | Web | 9. května 2012 v 18:06 | Reagovat

Krása perel oslní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama