Zařizujeme pokoj v retro stylu 1. díl

8. srpna 2010 v 22:13 | Minion |  Retro bydlení
Uchvátil vás retro styl natolik, že uvažujete o zařízení svého pokoje (či celého domu/bytu) právě v tomto stylu? Pokud ano, tak se vám možná přijde vhod přečíst si tento článek, který jsem věnovala právě tématu retro bydlení.
Nebojte, nejste sami, koho retro tak uchvátilo - naštěstí v dnešní době není problém sehnat různé bytové doplňky v jakémkoliv stylu. První díl jsem zasvětila zařizování pokoje ve stylu 10 - 40 let minulého století.

Nejprve jsem si připravila pár dobových snímků se zařízenými pokoji. Všimněte si jednoduchosti nábytku, nepřeplácanosti, zdobení vyřezáváním, záclonek, závěsů a koberců...

1930:
1930_pokoj_1
retro_pokoj_1930_2
1940:

1940_retrofeeling_pokoj
Po zkouknutí obrázků jste jistě zjistili, že dominantním prvkem v pokojích bylo dřevo, nejčastěji v tmavé barvě. Nábytek je precizně zdobený vyřezáváním a všelijakými výběžky. Na oknech nechybí jednoduché záclonky a především závěsy, které barvou či vzorem oživují a zútulňují místnost. Na zemi jsou často koberce s perskými motivy, které jsou kusové, nikoliv po celé místnosti. Podlahu často tvoří parkety nebo dřevo. V roce 1930 byly moderní hlavně bílé stěny, v roce 1940 se začínají používat tapety nebo dekórování válečkem.

Zařizujeme novodobý pokoj
Pokud jsme se rozhodli zařídit pokoj ve stylu 10.-40. let máme na výběr ze dvou možností:

1.) zařídíme pokoj dobovým, starým nábytkem nebo staře vypadajícím
2.) pokoj vybavíme moderním, novým nábytkem, vybavíme ho retro doplňky

První možnost je spíše pro milovníky starožitností. Nábytek se shání trochu obtížněji, ale ve finále může být vybavení pokoje levnější. Velkým pokladem jsou půdy, na kterých se často skladuje již pro mnohé lidi nepotřebný odpad v podobě starých stolů, skříní, pohovek, obrazů atd. po prarodičích či původních obyvatelích. Pokud se slušně zeptáte příbuzných (nebo využijte inzeráty) zda něco takto starého a nepotřebného nemají, můžou vám něco dát. Z vlastních zkušeností vím, že lidí, kteří za odvoz darují starý nábytek, jsou spousty. Musíte ale ovšem počítat s tím, že bude potřeba menších či větších oprav - v podobě nového nátěru, laku, čalounění atd. Staré věci jsou poznamenané věkem a používáním, pro vás můžou mít své kouzlo, pro jiné budou vždy jen harampádím, proto počítejte s tím, že vašemu nadšení z použitých věcí nemusí podlehnout všichni a občas se objeví i nějaký ten oponent.
Další možností, jak získat dobové doplňky a nábytek jsou Antik prodejny se starožitnostmi - lze zde najít mnoho krásných a zachovalých věcí. Bohužel se ale připravte na vyšší ceny leckdy překračující cenu nábytku nového.
Bazary a bleší trhy také nejsou špatným řešením, nakoupíte zde velice levně. Nevýhodou je ale často žalostný stav prodávaného zboží.

antik_starozitnost_retrofeeling
Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, která je podle mě lehčí, tak se vydejte do klasického obchodu s nábytkem. Je dobré dát do celého pokoje nábytek ve stejném barevném stylu, takže doporučuji nekupovat po jedné skříňce, ale vybavit pokoj jednorázovým nákupem. Počítejte s tím, že jen těžko v obchodě s nábytkem seženete zdobení vyřezáváním atd. Doporučuji zvolit nábytek, který bude nadčasový - to znamená, nevybírejte to, co je zrovna in - např. barevné šuplíčky, silně strakatý nábytek... Barvu zvolte podle světlosti a velikosti místnosti. Pokud je místnost malá, zvolte světlejší barvu. Tento moderně vzhlížející nábytek potom doplňte prvky v retro stylu - závěsy, koberečky atd..

Pokud máte základní nábytek, můžete se pustit do dolaďování interiéru doplňky.
Které doplňky bych doporučila?
 • Tapetu
- tapeta je skvělé oživení interiéru, navíc je nyní opravdu velký výběr vzorů, můžete ji aplikovat jen na jednu zeď nebo i na všechny, nebojte se barev
Tapety zakoupíte na internetu, v menších obchodech, velký výběr mají řetězce OBI, Hornbach, Baumax, Baumarkt. Pokud zařizujeme v období první poloviny 20. století, tak vybíráme z opakujících se motivů, damaškových vzorů, chladnějších barev.
 Pokud zvolíte sjednocený a symetrický vzor, nebude tapeta působit rušně.

tapeta_1_retrofeeling
tapeta_2_retrofeeling
tapeta_3_retrofeeling
 • Zrcadlo
Zrcadlo bylo nezbytnou součástí pokoje, k dostání je i v retro zpracování a různých velikostech. Nemělo by ve vašem pokoji chybět. Koupit ho můžete v internetovém obchodě, starožitnostech, v obchodě s nábytkem či různými dekoračními předměty. Máme-li dostatek místa, můžeme zvolit zrcadlo na stojanu.

zrcadlo_retro_1
zrcadlo_retrofeeling_2
zrcadlo_retrofeeling_3
 • Paravan
  Paravan byl táké nezbytnou součástí bytů a domů. Sloužil jako zástěna při oblékání či jako pěkná dekorace. Seženete spíše na internetu, zkusit můžete antik prodejny.
paravan_1
paravan_2
 • Lampy
  Kromě stropního osvětlení byly v první polovině 20. století hojně používány lampy se stínidly, pořiďte si také takovou! Seženete v OBI, Hornbach, na internetu...
lampa1
lampa2
 • Závěsy
  Závěsy by určitě neměly chybět v žádném retro pokoji. Krásně dotvářejí vzhled interiéru, mohou mít výraznější, oživující barvu.
zavesy
 • Ostatní dekorace
  Mezi ostatní dekorace můžeme zařadit např. budíky, hodiny, koberečky, obrazy, plakáty, květiny, polštáře, gramofony... prostě vše, co se nám do interiéru hodí :-)

budik_retro

V poslední době můžete také koupit radiomagnetofony imitující staré přístroje. Samozřejmě, že mají moderní funkce. Pouze jejich vzhled připomíná zachovalou starožitnost. Hledejte na internetu pod termínem Hyundai Retro ;)

hyundai_retro_edice
Ukázky klasických retro pokojů ve stylu první poloviny 20. století:
pokoj1
pokoj2lenoska
pokoj3
Co mě zaujalo?
Nejen na internetu je nyní dostupný velký počet plakátů s retro motivy. Tyto plakáty můžete nechat zarámovat a vyzdobit si s němi pokoj, může na nich být i nějaká celebrita dané doby. Velmi pěkné jsou také fototapety s potiskem např. NY z roku 1930 atd.

delnici_retro
pl2
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | 26. ledna 2011 v 2:10 | Reagovat

super clanek! Uzasna doba.

2 Janka Oldstajlova Janka Oldstajlova | 13. února 2011 v 13:54 | Reagovat

veľmi pekný blog :)

3 František František | Web | 29. října 2018 v 9:56 | Reagovat

Tak to je nádhera. Přesně tento styl mám moc rád. Osobně si myslím, že třeba starý nábytek má své nenapodobitelné kouzlo. Nechápu proč ho lidé vyhazují. Mně se například nedávno podařilo zachránit moc hezkou starou komodu, kterou chtěl soused vyhodit. Stačilo jí věnovat jen trochu péče, pořídit nové nábytkové úúchytky a hned je jako nová!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama