Duben 2010

Zelená míle

20. dubna 2010 v 18:49 | Minion |  Filmy
Zelená míle rozhodně není starým filmem, byla natočená v roce 1999. Přesto bych chtěla tomuto filmu věnovat místo na blogu. Snímek má totiž dokonalou atmosféru - plnou křivdy, křivých obvinění, scifi prvků a hlavní dějová linie je zasazena do první poloviny 20. století.

Oficiální text distributora:
Na začátku příběhu se potkáme se starým mužem Paulem Edgecombem (Dabbs Greer). Žije v domově s pečovatelskou službou a právě se dojatě dívá na starý film s Fredem Astairem. Snad až příliš dojatě, protože jedna ze sester ho musí zkontrolovat, když slyší všechny ty vzlyky. Paul je tak naměkko, že jí začne vypravovat svůj příběh starý 60 let, který ještě nikomu nevypravoval. Kolem roku 1935 v Louisianě, mladý Paul (teď už Tom Hanks) pracuje jako dozorce ve vězení pro těžké zločince, kteří jsou odsud posíláni na smrt. Paul není jen "zaměstnancem", ale bystrým pozorovatelem, který citlivě vnímá rázovité postavy těžkých zločinců i jejich osudy. Setkává se například s s černým obrem Johnem, který má ruce jako lopaty a je obviněn z vraždy dvou dětí. Nemůže uvěřit, že člověk, který se bojí spát potmě by byl schopen tak hrůzného činu. Je tu také hluboce věřící Arlen, a bláznivý psychopat zvaný Divoký Bill, ale je tu také ta hrůzostrašná chodba, natřená na zeleno, které všichni říkají "Zelená míle", je to cesta, na konci které čeká smrt, pokud se nestane zázrak.
Zajímavosti:
  • Bachaři mají na sobě uniformy, i když se v té době ještě nenosily. Byly do filmu dodány, aby postavy vzbuzovaly vážnost.
  • Elektrické křeslo bylo postavené podle původního, které je uloženo v muzeu ve vězení Moundsville State Penitentiary v Západní Virginii. Tam se také natáčel závěr filmu.
  • Jméno John Coffey bylo převzato od středoškolského profesora, kterého Stephen King, autor předlohy, potkal.
  • Hudba, která hraje v reproduktorech v domově důchodců, když poprvé starý Paul Edgecomb vyjde z pokoje, je naprosto stejná, jakou hrají během podávání léků ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem.
  • Michaela Clarke Duncana doporučil pro roli Johna Coffeyho jeho kolega Bruce Willis, který s ním hrál ve filmu Armageddon.
  •  Elektrické křeslo si při natáčení vyzkoušel i Stephen King, ale po chvilce žádal u uvolnění, ten pocit se mu vůbec nelíbil. (a já se ani nedivím )
  • Tom Hanks měl původně hrát i postavu starého Paula Edgecomba, ale nepomohlo ani silné líčení, aby vypadal na věk, který měl hrát. Do role byl tedy obsazen Dabbs Greer.
Závěrem...
Film Zelená míle všem doporučuji, jedná se o úžasný film, při kterém vám bude běhat mráz po zádech a možná i ukápne slza... Také bych chtěla vyzdvihnout soundtrack k tomuto filmu, hudbu složil Thomas Newman, mezi klasickou hudbou najdete i dobové písně - např. Billie Holiday.

 Soundtrack ke stažení brzy doplním, hledejte v rubrice Hudba.

zelenamile

Retro a já...anebo proč jsem založila tento blog?

10. dubna 2010 v 19:17 | Minion |  Já, blog a vše, co mě zajímá
Asi před 4 lety jsem dostala jednu pc hru, která se odehrávala v prostředí 30. - 40. let 20. století v USA. Tehdy mne zaujala ta úžasná atmosféra, krásná hudba, nablýskané automobily, móda a způsob života tehdejší doby. Díky této hře jsem se začala zajímat o doby minulé a získala jsem tak jakýsi koníček, kterému se věnuji.
Nejprve se moje nadšení z pc her, odehrávajících se v první polovině minulého století, projevilo na výběru filmů, které jsem sledovala, potom přišla i dobová hudba a s tím i zájem o vše, co dřív bylo - osobnosti, oděvy, trávení volného času, zábava....
Dala bych vše za to, se podívat do New Yorku 30. let, ale jelikož je to nesplnitelné, tak nezbývá než se spokojit se sny a filmy, hudbou, fotografiemi, při jejichž sledování či poslouchání máte aspoň pocit, že se ta úžasná doba vrací k vám a užíváte si oné atmosféry.

Kromě klasického retro stylu jsem našla zalíbení i v historii organizace obecně známé pod pojmem mafie. Pro mnohé je to nepochopitelné, že mě zajímají tak bezohlední a krutí lidé, kteří porušovali zákony, ale je to tak. Je velmi zajímavé pročítat historii této formace. Někteří vidí v mafii jen vrahy, je však potřeba se na to dívat i z druhé strany. Fascinuje mě soudružnost rodiny, zákony, které ostatní dodržují, při porušení přijde odveta. Stejně jako v naší společnosti  i tady pokud porušíte zákon přijde trest, je to špatně? Mafie trestá ve většině případů smrtí, policie občas (v dřívějších letech běžně) také. Jenom společnost vnímá mafii jako zlo, přitom policie snad koná dobře, pokud zabije? Ano, nemluvím už o nynější mafii, na té mi již nepřijde nic zajímavého, jelikož ztratila "kouzlo" a z jejich členů se stali obyčejní teroristi a také bych chtěla dodat, že rozhodně nepodporuji vraždění a ubližování jiným či jinou trestnou činnost. Zajímám se o mafii zejména první poloviny 20. století - o klany sicilské či působící v USA, to díky ní dostala atmosféra zmiňované doby ten správný šmrnc a nádech tajemna. Díky italským i ostatním přistěhovalcům tak mohla vznikat nová kultura, kultura, spjatá se zakouřenými kluby a tančírnami plných žen v překrásných róbách a elegantních mužů, jazzem linoucím se v ponurých ulicích měst, která se rychle zvětšovala díky vysokému nárustu urbanizace a v neposlední řadě také bídou a rostoucí silou podsvětí ...

Proč tento blog?
Protože chci psát o tom, co mě baví... Protože chci poznat i jiné lidi s podobnými zájmy... Protože je dobré nedopustit, aby se zapomnělo na to, co bylo...
pl_1935